10 oznak tego, że dobrze zarządzasz pieniędzmi

Każdy chce dobrze zarządzać pieniędzmi, ale nie każdy wie, jak to właściwie sprawdzić. Jeśli zastanawiasz się, czy masz kontrolę nad swoimi finansami, odpowiedzią mogą być fakty opisane w tym artykule. Oto 10 oznak tego, że dobrze zarządzasz pieniędzmi!

1. Znasz swój budżet

Aby dobrze zarządzać pieniędzmi, musisz przede wszystkim wiedzieć, na co je wydajesz. Znajomość budżetu to zatem podstawa, dzięki której możesz przejąć kontrolę nad każdą złotówką. Jeśli doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, na co wydajesz swoje pieniądze i ile pochłaniają poszczególne wydatki (dom, jedzenie, rozrywka), finanse nie kryją przed tobą tajemnic.

2. Posiadasz konto oszczędnościowe

Każdy, kto dobrze zarządza pieniędzmi, stara się posiadać oszczędności. Natomiast jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie jest posiadanie konta oszczędnościowego. Mając je, odkładasz pieniądze właściwie bez namysłu, a to zapewnia ci bezpieczną przyszłość lub pomaga w osiągnięciu finansowych celów.

3. Rachunki opłacasz na czas

Terminowość w płaceniu rachunków to znak rozpoznawczy każdej osoby, która dobrze zarządza pieniędzmi. Jeśli masz z tym problem, możesz sobie pomóc, instalując aplikację moje płatności. Wystarczy, że ustawisz cykliczne płatności, a rachunki zawsze będą opłacone na czas.

4. Posiadasz pieniądze na czarną godzinę

Zepsuta pralka, nagła wizyta u dentysty czy awaria samochodu nie są ci straszne? W takim razie na pewno posiadasz jakieś pieniądze na czarną godzinę. Niezależnie czy trzymasz je w skarpecie, czy na koncie oszczędnościowym, świadczy to o tym, że dobrze zarządzasz swoimi pieniędzmi.

5. Odkładasz na emeryturę

Zabezpieczenie finansowe na starość jest niezwykle ważne, zwłaszcza w naszych czasach, gdy system emerytalny jest tak niepewny. Odkładać można na różne sposoby, m.in. otwierając specjalny fundusz emerytalny. Jeśli pracujesz już nad zabezpieczeniem swojej przyszłości, na pewno masz pieniądze pod kontrolą.

6. Rozróżniasz potrzeby od zachcianek

Każdemu zdarza się jakiś nieplanowany zakup, ale sekret tkwi w tym, aby odróżniać potrzebę od zachcianki. Tylko w ten sposób można dobrze zarządzać pieniędzmi. Jeśli potrafisz sobie odmówić zakupu, którego nie potrzebujesz, nie musisz martwić się kontrolą nad finansami.

7. Świadomie korzystasz z promocji

Sklepy co chwilę kuszą nas promocjami, jednak umiejętność rozróżniania prawdziwych okazji od sklepowych sztuczek jest w tym wszystkim najważniejsza. Świadome korzystanie z promocji to wyróżnik każdej osoby, która dobrze zarządza pieniędzmi.

8. Masz pod kontrolą drobne wydatki

Wbrew pozorom liczy się każdy wydatek - nawet najmniejszy. Dlaczego? Osoba, która nie kontroluje małych sum, nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy wydaje. Tymczasem w skali miesiąca wszystkie drobne wydatki mogą okazać się absurdalnie duże. 

9. Nie czekasz z oszczędzaniem

Postanowiłeś oszczędzić na wakacje i nie czekasz z tym na lepszy czas? W takim razie na pewno dobrze zarządzasz pieniędzmi. Wiesz, jak oszczędzać i zdajesz sobie sprawę z konsekwencji zwlekania.

10. Wolisz płacić gotówką

Płacąc kartą, wydajemy większe sumy, bo nie widzimy pieniędzy ubywających z portfela. Dlatego jeśli celowo wybierasz płatność gotówką, najprawdopodobniej masz finanse pod kontrolą. Uważaj jednak, aby nie popaść ze skrajności w skrajność. Czasami płatność kartą jest dodatkowym zabezpieczeniem i warto zdawać sobie z tego sprawę.

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu