Dekada to pozornie niewiele czasu, ale w ciągu 10 lat zmienia się naprawdę dużo, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z tak dynamicznym rozwojem technologicznym. W tym czasie pojawiły się zarówno nowe urządzenia, jak i zawody. Jakie profesje nie istniały jeszcze w 2010 roku?
1. Kierowca Ubera
Uber czy Bolt to aplikacje, które służą do transportu i które na dobre zadomowiły się w polskich miastach. Nic w tym dziwnego, bo wystarczy zamówić pojazd pod wskazany adres, a kierowca pojawia się po kilku minutach. Jeszcze 10 lat temu w taki sposób mogliśmy skorzystać tylko z taksówek (zamawiając je jedynie telefonicznie), ale te nie cieszyły się dużą popularnością wśród kierowców, bo aby zostać taksówkarzem, trzeba było uzyskać odpowiednie uprawnienia. Zostanie kierowcą Ubera jest natomiast bardzo proste i dziś wielu ludzi zarabia właśnie w ten sposób.
2. Influencer
10 lat temu media społecznościowe dopiero zyskiwały na popularności, a słowo influencer brzmiało niemal egzotycznie. Dziś Instagrama ma prawie każdy i to na nim możemy obserwować działania liderów opinii, czyli influencerów właśnie. W Polsce tylko ci najwięksi mogą traktować ten zawód jako sposób na życie, ale nie brakuje też mikroinfluencerów, którzy dorabiają sobie, nawiązując współpracę z markami. Ponadto influencerzy prowadzą swoje działania na wielu różnych kanałach. Dziś influencerem może być zarówno celebrytka na Instagramie, jak i youtuber, który poświęca całe dnie na przygotowanie wysokiej jakości materiału.
3. Inżynier AI
AI, czyli sztuczna inteligencja, to dziedzina, która jeszcze do niedawna była kojarzona jedynie z science fiction. Dziś jest to nasza rzeczywistość, ale by ją tworzyć, potrzeba specjalistów. Rozwiązania technologiczne z wykorzystaniem AI opracowują natomiast inżynierowie AI. To zawód, który jeszcze długo będzie wiódł prym, a którego 10 lat temu nie było.
4. Specjalista digital marketingu
Social media, kampanie reklamowe w internecie, optymalizacja strony internetowej, content marketing – wszystkie te dziedziny są ściśle powiązane z digital marketingiem, czyli marketingiem internetowym. Ten rozwinął się natomiast w ciągu ostatnich 10 lat, co poskutkowało powstaniem wielu nowych zawodów, które wcześniej nie istniały.
5. Podcaster
Od niedawna w Polsce, a już od kilku lat za granicą, na popularności zyskały podcasty. Nagrania audio dotyczące przeróżnych dziedzin (od podcastów lifestyle, po podcasty true crime i więcej) towarzyszą ludziom w ciągu dnia podobnie do radia. Niektórzy podcasterzy uczynili z nagrywania materiałów swój zawód.
6. Operator drona
Drony, które początkowo budziły wiele kontrowersji, teraz są urządzeniami, które wykorzystuje się w przeróżnych celach. Profesjonalne drony, używane np. w wojsku, wymagają odpowiednio przeszkolonej osoby – operatora drona. Jeszcze 10 lat temu ten zawód wydawał się mrzonką.
7. Mobile app developer
Dziś każdy ma smartfona, a w nim nawet kilkadziesiąt aplikacji. O ile 10 lat temu były to tylko podstawowe narzędzia, tak teraz mobile app developerzy, czyli programiści aplikacji mobilnych, tworzą coraz wymyślniejsze aplikacje, bez których wielu ludzi nie wyobraża sobie swojej codzienności. W związku z tym profesjonaliści w tym zawodzie są na rynku niezbędni.
8. Mechanik samochodów elektrycznych
Samochody elektryczne są wyborem coraz większej liczby osób, ale mimo licznych zalet, podobnie do innych pojazdów, i one ulegają awarii. Oznacza to, że na rynku pracy musieli pojawić się specjaliści, którzy naprawią samochody elektryczne. 10 lat temu nie byli potrzebni, teraz są na wagę złota. W Polsce tego typu mechaników jest wciąż niewiele, ale wszystko wskazuje na to, że będzie ich więcej.
9. Big data scientist
Każdego dnia gromadzone są miliony danych, a zarządzanie nimi i analiza są niezbędne w każdej dużej firmie. Big data scientist to zawód, który powstał właśnie w tym celu, a który 10 lat temu nie istniał.
10. Coach
Szybkie tempo życia, niejako narzucone przez rozwój technologii, sprawiło, że wielu ludzi odkryło wagę problemu, jakim jest brak motywacji. W ten sposób powstał zawód coacha, czyli osoby, która zmotywuje klientów do osiągania sukcesów w różnych dziedzinach życia. Dziś coacha ma każda duża korporacja i wielu ważnych osobistości.