16 oznak tego, że dobrze zarządzasz pieniędzmi

Zastanawiasz się, co świadczy o dobrym zarządzaniu pieniędzmi? A może planujesz poprawić swoją płynność finansową? Dowiedz się, po czym poznać, że jesteś świetny w oszczędzaniu!

 

1. Znasz różnicę między “chcę” a “potrzebuję”

Oszczędzanie wiąże się z odróżnianiem zachcianek od potrzeb zakupowych. Ludzie dobrze zarządzający finansami wiedzą, kiedy wydatek jest niepotrzebny.

2. Oszczędzanie zaczynasz od dzisiaj

Nie czekasz na poniedziałek, wypłatę, nową pracę – zaczynasz od dzisiaj i nie masz wymówek, aby odwlec to w czasie.

3. Posiadasz fundusz emerytalny

Przyszłość leży w Twoi rękach. Jeśli dobrze zarządzasz pieniędzmi, dbasz o nią, posiadając fundusz emerytalny i regulujesz opłaty zus

4. Masz określony budżet i trzymasz się go

Oszczędzanie zaczyna się od określenia budżetu. Jeśli wiesz dokładnie, ile możesz wydać w każdym miesiącu i trzymasz się tych założeń, prawdopodobnie dobrze zarządzasz pieniędzmi.

5. Płacisz gotówką

Wiesz, że płatności kartą na zakupach w centrum handlowym są ryzykowne. Dlatego starasz się płacić gotówką – dzięki temu masz większą kontrolę nad pieniędzmi.

6. Zwracasz uwagę na drobne wydatki

Zamawiając kawę, zastanawiasz się, czy potrzebujesz tę droższą – z posypką? Ludzie dobrze zarządzający pieniędzmi zwracają uwagę na każdą złotówkę. I raczej wybiorą opcję bez posypki.

7. Masz priorytety

Oszczędzasz pieniądze regularnie, ale nie na wszystko. Wiesz, na co warto odłożyć w pierwszej kolejności, a co może poczekać.

8. Dostosowujesz się do zmian

Nagła utrata pracy czy wyprowadzka nie robią na Tobie wrażenia. Dzięki temu, że dobrze zarządzasz pieniędzmi, jesteś przygotowany na takie sytuacje.

9. Jesteś zabezpieczony na kilka miesięcy

Ktoś, kto żyje od pierwszego do pierwszego, na pewno nie jest dobry w zarządzaniu pieniędzmi. Specjaliści twierdzą, że należy mieć oszczędności, które pokryją podstawowe wydatki przynajmniej na trzy miesiące.

10. Szukasz promocji

Największy wydatek to żywność, dlatego regularnie sprawdzasz możliwe promocje i chętnie z nich korzystasz.

11. Jesteś ze sobą szczery

Wiesz, jak zarządzać gotówką, bo umiesz ze sobą porozmawiać. Zdajesz sobie sprawę z wydatków związanych np. z wiekiem czy przyzwyczajeniami i jesteś na nie przygotowany.

12. Korzystasz z okazji

Pracodawca oferuje darmowe badania, a Ty na pewno skorzystasz? Oznacza to, że cenisz okazje i dobrze zarządzasz pieniędzmi.

13. Nie czynisz z przyjemności przywileju

Wielu ludziom wydaje się, że jeśli ciężko pracują, to mają pewne przywileje – zasłużyli na masaż czy wystawną kolację. Jeśli dobrze zarządzasz pieniędzmi, nie czujesz potrzeby dogadzania sobie w taki sposób.

14. Posiadasz konto oszczędnościowe

Oszczędzasz, chowając pieniądze nie tylko w skarpetę, ale również pozwalasz im procentować na koncie oszczędnościowym.

15. Zaczynasz od małych celów

Zdajesz sobie sprawę z tego, że nie jesteś w stanie zaoszczędzić połowy swojej wypłaty. Masz więc małe cele i systematycznie je spełniasz.

16. Korzystasz z cyklicznych płatności

Nie ryzykujesz nieopłaconym rachunkiem, więc ustawiasz cykliczne płatności w sprawdzonej aplikacji, np. moje płatności. Dzięki temu zawsze masz pewność, że pieniądze trafiają tam, gdzie powinny.

Jeśli większość punktów dotyczy Ciebie, to możesz być pewien, że dobrze zarządzasz pieniędzmi. Gratulacje!

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu