5 kapitalnych pomysłów na oszczędzanie pieniędzy

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów.

Masz więcej niż 18 lat i nie mieszkasz już z rodzicami? W takim razie na twoim koncie zawsze musi znajdować się zapas gotówki, który zapewni ci poczucie bezpieczeństwa. Zarządzanie budżetem to cenna umiejętność, którą trzeba nabyć, by stać się niezależnym i dojrzałym człowiekiem, odpowiedzialnym za siebie i za bliskich. W artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędzanie zarówno dla osób, które dysponują większą gotówką, jak i dla tych, którym oszczędzanie wydaje się “mission impossible”.

Pożegnanie z pięciozłotówką

Za każdym razem, gdy sprzedawca wydaje monetę 5zł, odkładaj ją natychmiast do innej przegródki w portfelu, a po powrocie do domu - do specjalnego słoika lub skarbonki. Przekonasz się, że brak 5zł w portfelu nie jest mocno odczuwalny - zazwyczaj drobne monety wydajemy na mało istotne rzeczy. Niektórzy uważają, że im cięższy od monet portfel, tym bardziej kuszą niezdrowe przekąski czy niepotrzebne gadżety. Oszczędzanie pięciozłotówek wymaga oczywiście samokontroli. Najlepiej ustalić termin naszej domowej lokaty i ogólny cel. Nasza propozycja to odkładanie od listopada do czerwca. Zastrzyk gotówki przed wakacjami ze skarbonki z pięciozłotówkami z pewnością Was ucieszy, a może nawet okaże się, że zamiast wakacji nad polskim morzem, będziecie mogli zafundować sobie bardziej egzotyczny urlop.

Zaokrąglanie do pełnych kwot

Bardzo podobny sposób na oszczędzanie proponują banki. Kilka z nich wprowadziło specjalne programy oszczędzania. Na czym dokładnie polegają? Przy płatności kartą każda kwota zaokrąglana jest do pełnych 10 zł i różnica między ceną kupowanego produktu, a wielokrotnością 10 zł, przelewana jest na konto oszczędnościowe. Proponujemy jednak często kontrolować stan konta, by nie przeżyć rozczarowania, gdy kasjerka podczas płatności za zakupy poinformuje nas o braku środków na koncie.

Czystki w rachunkach

To najlepszy start na drodze do bogactwa i bezpieczeństwa finansowego! Spłać i zrezygnuj z karty kredytowej i debetu na koncie. Przeanalizuj rachunki za telefon, telewizje, internet etc. Czy naprawdę potrzebujesz ultraszybkiego łącza do przeglądania stron internetowych? Czy na rachunku za telefon nie ma zbędnych pakietów lub usług? Istotny jest także sposób, w jaki opłacasz rachunki. Najlepiej korzystać z płatności online (dobre instytucje finansowe jak Billbird proponuje także wygodne płatności mobilne) oraz stałych zleceń. Za media można płacić 300zł, ale można także zmieścić się w 60zł. W skali roku to prawie 3 tysiące oszczędności!

Planowanie domowego budżetu

Raz w tygodniu zaplanuj posiłki na kolejne dni, zrób listę zakupów (i trzymaj się jej!). Potrawy w danym tygodniu powinny opierać się na podobnych składnikach, szczególnie, jeśli jesteś singlem i nie wykorzystujesz na raz np. całego sosu pomidorowego. Na początku miesiąca odkładaj określoną kwotę na jedzenie. Nie bądź zbyt optymistyczny - pamiętaj o wypadach na piwo i do restauracji, o zamawianiu posiłków w pracy czy kupowaniu zimnych napojów. Lepiej, żeby na koniec miesiąca zostało Ci kilka złotych, niż gdybyś musiał sięgać do oszczędności, by kupić chleb czy wyjść ze znajomymi do miasta.

Duże wydatki? Rób to z głową!

Duże wydatki warto poprzedzić szczegółowym researchem. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że im więcej wiesz, tym mniej płacisz. Niektóre produkty mają identyczne parametry, pochodzą z tych samych fabryk, a różnią się tylko logo, za które często trzeba słono zapłacić. Planowanie zakupów z wyprzedzeniem pozwala na śledzenie promocji w sklepach i specjalnych akcji rabatowych. Świetną okazją do zakupu sprzętu elektronicznego są np. nocne wyprzedaże w sklepach internetowych. Pamiętaj również, że pracownicy sklepów mogą kupować u swoich pracodawców z dużą zniżką, sięgającą nawet 50%. Jeśli planujesz zakup drogiej, technicznej kurtki gore-tex, zastanów się, czy wśród znajomych nie ma kogoś, kto pracuje w sklepie sportowym i dysponuje takimi zniżkami.

Przekonanie, że na regularne oszczędzanie mogą pozwolić sobie tylko osoby zarabiające wielokrotność najniższej krajowej, jest mitem i wygodną wymówką. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i kontrola wydatków, na którą stać każdego z nas. Chcesz wiedzieć więcej o tym jak oszczędzać mało zarabiając? Przeczytaj nasz kolejny artykuł.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu