7 mitów na temat pieniędzy

Każdy z nas ma własne, indywidualne podejście do pieniędzy. Dla jednych mają ogromną wartość, dla innych są dodatkiem do życia. Niektórzy mozolnie oszczędzają, inni spłacają pożyczki. Wiele przekonań na temat finansów ma swoje źródło w najwcześniejszych latach życia, kiedy to kształtuje się nasze podejście do pieniędzy. Niektóre z tych przekonań mają jednak destrukcyjny wpływ na stan finansów i są mitami, które trzeba raz na zawsze obalić! Oto 7 najpopularniejszych mitów na temat pieniędzy. Wszystkie pochodzą z książki “Crazy About Money: How Emotions Confuse Our Money Choices and What To Do About It” autorstwa Maggie Baker, która przyjrzała się im i każdy opisała. 


1. Pieniądze to szczęście

Poczucie zadowolenia z życia nie zawsze prowadzi przez stan konta. Wśród bogaczy jest tyle samo nieszczęśliwych osób, ile wśród przeciętnie zarabiających. Bob Marley powiedział kiedyś: “Pieniądze to liczby, a liczby nigdy się nie kończą. Jeśli swoje szczęście uzależniasz od pieniędzy, to poszukiwanie go nigdy się nie skończy”. Oczywiście pieniądze poprawiają znacząco komfort życia i jego jakość, ale nie można utożsamiać ich z poczuciem szczęścia. 

 

2. Pieniądze mają dużą wartość i świadczą o tobie
Pieniądze mają taką wartość, jaką im dajemy. Jeśli stan konta wpływa na nasze poczucie wartości i uzależniamy nasz stosunek do siebie od kwoty wypłaty, to czujemy się gorzej kiedy finansowe sprawy nie idą po naszej myśli i obarczamy się winą, co nie zawsze jest budujące. 


3. Nie muszę zarabiać na siebie
Wiele osób nie widzi potrzeby zarabiania na siebie, przenosząc ten obowiązek na innych członków rodziny lub instytucje państwowe. Niestety, kiedy nie zarabiamy ściągamy na siebie duże kłopoty finansowe, które mogą w każdej chwili się pojawić, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. 


4. Nigdy nie ma dość pieniędzy
Do luksusu bardzo łatwo się przyzwyczaić. Niestety, spirala zakupów może nakręcać spiralę...długów! Rosnąca lista potrzeb sprawia, że pieniędzy wciąż brakuje, nawet jeśli zarobki nie należą do najniższych. 


5. Muszę to mieć!
To nie jest prawda - nie musisz! Warto przyjrzeć się swojej liście zakupowej i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy kupić daną rzecz bo naprawdę jej potrzebujemy, czy może ulegamy modzie lub reklamie. 


6. W sprawie pieniędzy nie można nikomu ufać

Edukacja w zakresie finansów jest nie tylko potrzebna, ale znacząco wpływa na jakość życia! Zdecydowanie warto nie tylko czytać i porównywać oferty i umowy, ale także w przypadku większych inwestycji skorzystać z pomocy niezależnego doradcy finansowego. 


7. Nie trzeba wiele wysiłku, aby skutecznie zarządzać pieniędzmi
Skuteczne zarządzania pieniędzmi wymaga samodyscypliny, zaangażowania i dużej świadomości. Musimy dokładnie wiedzieć, ile wydajemy na rachunki, ile na jedzenie, jakie niespodziewane wydatki mogą się pojawić. Uzyskanie kontroli nad finansami i zbudowanie finansowej poduszki wymaga czasu i wiedzy. 

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu