7 zasad, które pomogą zachęcić rodzinę do oszczędzania

Oszczędzanie kojarzy Ci się z nieustannymi wyrzeczeniami i życiem porównywalnym do żywota pustelników? Wcale nie musi tak być! Ważne jest to, by oszczędzać z głową oraz… przekonać do tego pomysłu pozostałych członków rodziny. Zobacz, jak to zrobić!
 
Miejcie swój cheat day
Tak, to bardzo ważne, aby na początku “nowej drogi życia” ustalić, że jednak czasem będziecie mogli pozwolić sobie na zakup czegoś “nadprogramowego”. Musi to jednak zostać uwzględnione w Waszym miesięcznym planie wydatków. Najłatwiej będzie przyjąć, że każdy z Was otrzymuje pewną pulę pieniędzy, którą może przeznaczyć na dowolne rzeczy lub usługi, które sprawią mu przyjemność. Częstotliwość cheat day oraz wysokość “kieszonkowego” dostosujcie do Waszych możliwości.
 
Znajdźcie sposoby na spędzanie czasu razem
…najlepiej takie, które nie wymagają używania sprzętu elektronicznego - pozwoli to ograniczyć ilość zużywanego prądu. Starajcie się zatem dużo spacerować, jedździć na wycieczki rowerowe, grać w planszówki oraz po prostu dużo ze sobą rozmawiać. Sprawdzajcie też, jakie darmowe atrakcje ma do zaoferowania Wasza miejscowość. Dzięki temu będziecie mieli szansę odkryć swój region na nowo!
 
Starajcie się jeść razem
Gdzie? Oczywiście w domu! “Stołowanie się” w restauracjach jest drogie i… bywa niezdrowe. O wiele bardziej opłacalne jest samodzielne przygotowywanie jedzenia - w dodatku zawsze wiecie, jakich użyliście produktów. Zacznijcie zatem jadać posiłki w domowym zaciszu. Jest to także wspaniała okazja, by cieszyć się wzajemną bliskością - nie zapominajcie więc o ładnej zastawie i estetycznym wyglądzie dań.
 
Ustalcie cel, na który oszczędzacie
Może to być budowa domu, nowy samochód, a nawet posiadanie pieniędzy na tak zwaną czarną godzinę. Ważne, aby wszyscy domownicy wiedzieli, dlaczego właściwie musicie oszczędzać. Nawet małe dzieci mają potrzebę rozumienia tego, co dzieje się z domowymi finansami! Oczywiście, wiedza powinna być dostosowana do wieku i poziomu rozwoju dzieci.
 
Wspólnie planujcie wydatki
Planowanie wydatków na następny tydzień i miesiąc to podstawa oszczędzania - w końcu, kiedy widzicie “czarno na białym”, na co chcecie wydać pieniądze, łatwiej jest wystrzegać się zbędnych wydatków. Spiszcie, ile pieniędzy wydajecie na rachunki za telewizję, czynsz czy prąd. Aby cała rodzina była zaangażowana w oszczędzanie, warto wydatki planować wspólnie - dzięki temu każdy domownik będzie miał poczucie, że ma wpływ na domowy budżet.
 
Zastanówcie się, jak radzić sobie z pokusami
Czasami każdy z nas narażony jest na pokusę zbędnego wydatku - najczęściej dzieje się tak podczas wyjść ze znajomymi lub w trakcie zakupów w supermarkecie. Opracujcie strategie, które pomogą Wam radzić sobie w trudnych momentach - a te, niestety, są nie do uniknięcia..
.
Nie koncentrujcie się tylko na oszczędzaniu!
Oszczędzanie jest ważne, ale… to przecież nie jedyne, co łączy Waszą rodzinę! Spędzajcie czas razem, rozmawiajcie o emocjach i okazujcie sobie czułość - dzięki temu nie będziecie mieli potrzeby “wynagradzania” sobie braku ciepła zakupami.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu