9 oznak tego, że wydajesz za dużo pieniędzy

Masz wrażenie, że pieniądze przeciekają ci przez palce? A może ciągle na coś ci brakuje? Jeżeli tak, sprawdź koniecznie, czy przypadkiem nie wydajesz za dużo. Oto 9 oznak tego, że jesteś zbyt rozrzutny!

 

1. Kupujesz rzeczy, których nie używasz
Ta figurka słonia jest naprawdę ładna, ale jeśli masz takich figurek całą półkę, prawdopodobnie wydajesz na nie za dużo. Pamiętaj, kupowanie rzeczy, których nie używasz, to niepotrzebny wydatek.

2. Robisz zakupy bez listy
Ciągle robisz spontaniczne zakupy i prawie zawsze wychodzisz z pełnym wózkiem? To duży błąd. Potwierdzono naukowo, że wydajemy mniej, kiedy robimy zakupy z listą. 

3. Chętnie korzystasz z okazji
Oczywiście, nie ma nic złego w korzystaniu z okazji. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy okazje nie są wcale okazjami. Jeśli kupujesz coś tylko dlatego, że jest pozornie tańsze, ale wcale tego nie sprawdzasz, możesz wydawać za dużo.

4. Nie masz żadnych oszczędności
Chcesz oszczędzać, ale portfel świeci pustkami? To pewne – wydajesz za dużo.

5. Nie planujesz budżetu

Sprawdzenie historii płatności przyprawia wielu ludzi o ból głowy. A przecież można tego uniknąć, planując wydatki.

6. Zapożyczasz się
Każdemu zdarzyło się kiedyś zapożyczyć u znajomego lub rodziny, ale jeśli robisz to często, a być może korzystasz nawet z pożyczek bankowych, to w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Prawdopodobnie wydajesz za dużo.

7. Ulegasz modzie
Nie ma nic złego w tym, że śledzisz światowe trendy. Problem pojawia się jednak, kiedy kupujesz coś, bo mają to wszyscy. Przecież wcale nie musisz tego mieć!

8. Często wchodzisz na debet
Debet to tak naprawdę rodzaj zadłużenia, a to nigdy nie jest dobrą rzeczą. Lepiej miej się na baczności, jeśli często z niego korzystasz. Możesz mieć duże problemy ze swoimi wydatkami.

9. Nie szukasz tańszych alternatyw
Rozrzutni ludzie mają tendencję do kupowania pierwszej rzeczy, którą zobaczą. Nie szukają tańszych alternatyw na półce obok, przez co niepotrzebnie wydają pieniądze. Przyjrzyj się swoim zwyczajom – być może należysz do tej grupy?

 

Pamiętaj, większość problemów finansowych można łatwo rozwiązać, zmieniając swoje nawyki. Nie panikuj zatem, jeśli wydajesz za dużo pieniędzy. Na wszystko jest jakiś sposób!

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu