Abonament RTV - jakie zmiany niesie 2018?

Rząd już od wielu lat walczy o zwiększenie ściągalności abonamentu RTV. Pojawiają się kolejne zmiany w ustawie i prywatni dostawcy telewizji będą zobowiązani przekazać dane osobowych swoich klientów do Poczty Polskiej. Dzięki temu przychody z abonamentu RTV mają wzrosnąć.

Kto musi płacić abonament?

Wbrew początkowym doniesieniom, abonament nie zostanie jeszcze przekształcony w opłatę audiowizualną, która miała stanowić część opłaty za prąd. Mimo braku takiego zapisu, abonament RTV stanowi opłatę obowiązkową, wyjątkiem są tylko osoby zwolnione z płacenia tego właśnie rachunku. Jednak, aby otrzymać stosowną ulgę należy samodzielnie wnioskować w tej sprawie do KRRiT. Odpowiednie oświadczenie znajduje się na stronie internetowej instytucji. Wypełnione podanie wraz ze stosownymi dokumentami, uprawniającymi do ulgi należy złożyć w oddziale Poczty Polskiej.

Kto jest zwolniony z płacenia?

Zwolnione z płacenia rachunku RTV są osoby starsze, który ukończyły 75 rok życia, kombatanci wojenni oraz osoby z I grupą inwalidzką. Ponad to abonamentu nie muszą płacić również osoby po 60 r.ż, posiadające uprawnienia do pobierania emerytury, której wysokość jest mniejsza niż połowa przeciętnego wynagrodzenia.

Skąd te zmiany?

Nowelizacja dotyczy wszystkich użytkowników kablówki oraz sieci satelitarnych. Obecnie rząd stara się wypracować odpowiednie rozwiązanie dotyczące klientów telewizji naziemnej. Ma to pomóc w zwiększeniu ściągalności abonamentu, który obecnie płaci jedynie ok. 10% Polaków. Takie dane wydają się szczególnie zaskakujące, jeśli wziąć pod uwagę, że aż 95% gospodarstw domowych potwierdza posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego.

Jak dokonać opłaty za TV?

Proces nie jest skomplikowany, ale wymaga od klienta znajomości 26-cyfrowego rachunku bankowego przypisanego do abonenta. Numer ten jest niezmienny, a w przypadku jego zagubienia, można ustalić go na stronie Poczty Polskiej lub telefonicznie. Już takie podstawowe informacje wystarczą, aby z pomocą strony mojeplatności.pl Twoja opłata za TV została szybko i sprawnie uregulowana.

Kary za nieregulowanie opłat RTV

W sytuacji, gdy rachunki RTV nie są opłacane, należność może zostać wymuszona na drodze postępowania egzekucyjnego. Maksymalna wysokość kary wynosi 680,10 zł - stanowi to trzydziestokrotność comiesięcznego rachunku.

Obecne stawki:

za 1 miesiąc: radio - 7,00 zł, telewizor (i radio) - 22,70 zł
​za 3 miesiące z góry: radio - 20,15 zł, telewizor (i radio) - 65,35 zł
​za 1 rok z góry: radio - 75,60 zł, telewizor (i radio) - 245,15 zł

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu