Chroń swoje pieniądze! Jak sprawdzić, czy aplikacja na telefon jest bezpieczna?

Wiele mówi się o bezpieczeństwie komputera, jednak warto wiedzieć, że telefony są równie zagrożone. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy aplikacja, którą instalujesz, jest w pełni bezpieczna.


Zwykła aplikacja? Niekoniecznie!

Złośliwe oprogramowania na telefon do złudzenia przypominają zwykłe aplikacje, chociaż mają kilka rodzajów. Wśród nich należy wymienić oprogramowanie szpiegujące, phishing, konie trojańskie.

Wszystkie w jakiś sposób uzyskują dostęp do naszej aktywności na telefonie. Dzięki temu mogą zyskać cenne dane (np. numery kart kredytowych czy dane logowania do kont bankowych).


Zabezpieczenie istnieje, ale…

System Android jest odpowiednio chroniony dzięki zabezpieczeniom Google. Niestety, jeśli udzielimy różnego rodzaju zezwoleń podejrzanym aplikacjom podczas ich pierwszego uruchomienia, zabezpieczenia te stają się bezużyteczne.

Chodzi m.in. o zezwolenia na dostęp do przeglądarki, numerów telefonów czy aparatu. Niektóre aplikacje wymagają ich do poprawnego funkcjonowania, więc nie możesz też z góry zakładać, że zapytanie o dostęp jest równoznaczne złośliwemu oprogramowaniu.

Dlatego, aby sprawdzić, czy aplikacja na telefon jest bezpieczna, musisz umieć rozpoznawać pewne sygnały ostrzegawcze.

Na  co zwrócić uwagę, chcąc pobrać aplikację?

Przede wszystkim sprawdź opinie o danej aplikacji. Właściciele oprogramowania nie są w stanie usuwać opinii ze sklepu, więc bardzo możliwe, że znajdziesz tam czyjeś ostrzeżenie. Podchodź z niepewnością też do aplikacji, które mają same świetne oceny. Z reguły prawdziwe aplikacje cieszą się zróżnicowanymi opiniami, od słabych po pięć gwiazdek.

Mniej dbali oszuści tworzą aplikacje z licznymi błędami. Zawsze poszukaj więc jakiś literówek i podobnych znaków, które mogą świadczyć o tym, że za oprogramowanie nie odpowiada profesjonalista.

Przed każdym pobraniem czytaj uprawnienia aplikacji. To nie zajmie ci wiele czasu, a może uchronić twój portfel. Jeśli zauważysz, że aplikacja chce uzyskać dostęp do funkcji całkowicie niepotrzebnej jej do funkcjonowania, zrezygnuj z instalacji. Bardzo możliwe, że masz do czynienia z oszustami.

Pobrałem niebezpieczną aplikację. Co robić?

Jeśli już padłeś ofiarą oszustwa, możesz zareagować na kilka sposobów. Specjaliści zalecają szczególnie dwa. Pierwszy to usunięcie aplikacji - w większości przypadków wystarcza. Jeśli chcesz mieć natomiast stuprocentową pewność, przywróć ustawienia fabryczne telefonu. Wówczas urządzenie z pewnością będzie bezpieczne.

jak sprawdzić czy aplikacja jest bezpieczna

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu