Co sprawdzić przed wyjazdem na wakacje, by rachunki były niższe?

Kiedy walizki są już spakowane, hotel zarezerwowany, a my jesteśmy gotowi do drogi na upragnione wakacje, warto sprawdzić kilka rzeczy, aby uniknąć zbędnych wydatków. Poznaj naszą listę spraw, które koniecznie powinieneś sprawdzić przed wyruszeniem w drogę!
Zakręcenie wody
Nawet niewielkie kapanie z jednego z kranów lub przeciekająca spłuczka w toalecie mogą narazić nas na ogromne koszty. Co więcej, kiedy nie ma nas w domu, nie możemy kontrolować tego, jak działają te urządzenia - może się zdarzyć tak, że nie tylko narazimy się na zbędne wydatki, ale także… zalejemy sąsiadów. Aby temu zapobiec, zamknijmy dopływ wody w całym domu! 
Ubezpieczenie samochodu
Problemy z autem należą do tych, które generują najwięcej niepotrzebnych wydatków podczas wakacji. Zanim wyruszymy w drogę, dokładnie sprawdźmy, czy w naszym samochodzie wszystko działa tak, jak należy. Jeśli nie, naprawmy szwankujące części. W sytuacji, kiedy pojazd sprawuje się bez zarzutu, nie rezygnujmy z wykupienia ubezpieczenia, które pokryje koszty ewentualnego transportu auta na przykład do polskiej granicy, gdy wczasy spędzamy w innym kraju. Zwykle koszty naprawy ewentualnych usterek za granicą (zwłaszcza tą zachodnią) są o wiele wyższe, niż zakup ewentualnej dodatkowej polisy.
Stan urządzeń elektrycznych
Wielu Polaków nadal posiada nieekonomiczny nawyk zostawiania urządzeń elektrycznych na trybie stand by - nawet wtedy, gdy udają się w podróż. Przed udaniem się na wakacje najlepiej jest odłączyć od zasilania wszystkie listwy, gdzie podłączone są sprzęty AGD, telewizory czy laptopy. Jeśli wyjazd ma być naprawdę długi, rozważmy zupełne wyłączenie prądu w całym mieszkaniu. 
Odcięcie dopływu gazu
To kwestia nie tylko oszczędności, ale i bezpieczeństwa - przed każdym wyjazdem upewnijmy się, że gaz na pewno jest wyłączony. Kuchenki gazowe można na ten czas zupełnie wyłączyć, a butlę (jeśli ją posiadamy) - dokładnie zakręcić. Poza tym dbałość o takie szczegóły pomoże obniżyć opłaty za gaz.
Wyłączenie ogrzewania
Jeśli udajemy się na wyjazd zimą, jesienią lub wczesną wiosną, warto mieć na uwadze to, że ogrzewanie pustego domu generuje spore koszty. Jeżeli jest to możliwe, wyłączmy ogrzewanie lub ustawmy je na minimalnym poziomie, by uniknąć nadmiernego wychłodzenia budynku lub pojawienia się wilgoci. Dobrym pomysłem jest poproszenie kogoś zaufanego, by przed Waszym powrotem ponownie uruchomił ogrzewanie.
Zawartość lodówki
Oczywiście, sytuacją idealną byłoby, gdybyśmy przed wyjazdem opróżnili lodówkę - jest to nie tylko szansa na zaoszczędzenie pieniędzy (bo wówczas lodówkę możemy odłączyć od prądu), ale także racjonalne podejście do gospodarowania zasobami - dzięki temu nic się nie marnuje. Jeżeli jednak nie udało nam się pozbyć “zapasów”, możemy oddać je znajomym lub zawieźć do banku żywności - na pewno ktoś z nich skorzysta! Inną opcją na ograniczenie marnowania żywności jest mrożenie produktów - jeśli lodówka i zamrażarka nie są u Ciebie połączone, to możesz zostawić włączone tylko to drugie urządzenie.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu