Co to jest CVV/CVC i gdzie się znajduje?

Każdego roku przybywa osób korzystających z kart płatniczych. Jak wynika ze statystyk Narodowego Banku Polskiego, co roku jest to kilka milionów nowych kart płatniczych. I o ile tradycyjne płatności z ich wykorzystaniem są proste, tak online należy podać CVV/CVC. Co to jest i gdzie się znajduje?

Kod CVV/CVC – co to jest?

Kod CVV/CVC to rodzaj zabezpieczenia przed nadużyciami finansowymi przy płatnościach zdalnych. Jego podanie jest konieczne, kiedy chcemy zapłacić kartą za zakupy w internecie, bo w ten sposób sklep identyfikuje nas z kartą i posiadanymi na niej środkami. 

Kodu CVV/CVC nie należy podawać osobom trzecim, bo przynależy on do karty i identyfikuje jej właściciela. Gdyby ktoś wszedł w posiadanie kodu CVV/CVC, mógłby wykorzystać kartę w celu popełnienia oszustwa finansowego. Należy więc pamiętać, aby kodu chronić, podając go tylko na sprawdzonych stronach i w zabezpieczonych aplikacjach.

Gdzie znajduje się CVV/CVC?

Wiesz już, co to jest CVV/CVC. Ale gdzie on się znajduje? Kod CVV/CVC znajdziesz na odwrocie karty. Umieszczony jest obok miejsca na podpis. Zawsze ma formę trzycyfrowej liczby np. 123.
CVV/CVC i inne oznaczenia na karcie
Na odwrocie karty znajduje się kod CVV/CVC, ale nie tylko. Znajdziesz tam również inne oznaczenia, z którymi warto się zapoznać. Dzięki tej wiedzy będziesz korzystać z karty bardziej świadomie.

Co znajduje się na odwrocie karty?

  • Pasek magnetyczny – są w nim zakodowane dane właściciela karty (imię, nazwisko, kraj). Znajduje się na górze karty. Ma czarny kolor.
  • Hologram – jest dodatkowym zabezpieczeniem, które utrudnia fałszowanie kart. Ma metaliczny kolor, jego wygląd różni się w zależności od organizacji płatniczej (inaczej wygląda VISA, inaczej MasterCard).
  • Miejsce na podpis – znajduje się na silikonowym pasku. Podpisu nie da się usunąć bez uszkodzenia paska, dlatego jest to kolejny rodzaj zabezpieczenia przed fałszerstwem.
  • Kod CVV/CVC – co to jest i gdzie się znajduje już wiesz.
  • Dane banku – na dole karty znajdują się dane banku. Najczęściej są to adres i numer kontaktowy.

Rodzaje kodów CVV/CVC

Sama wiedza o tym, co to jest CVV/CVC i gdzie się znajduje, nie wystarczy, aby bez problemu wykonać zdalną płatność. Istnieją bowiem rodzaje kodów CVV/CVC, które określają m.in. to, czy kartą można płacić w internecie, czy nie.

CVV1/CVC1 – jeśli karta ma oznaczenie CVV/CVC z 1, nie można nią płacić zdalnie. Służy jedynie do płacenia bezpośrednio, na miejscu.

CVV2/CVC2 – kartą z takim oznaczeniem można płacić zdalnie. Zawiera bowiem dane właściciela, a te są niezbędne do przeprowadzenia transakcji internetowych.

Uwaga! Kody CVV2/CVC2 mogą mieć różne formy w zależności od organizacji płatniczej. Dla VISA jest to CVV2, dla MasterCard CVC2, dla American Express CID. Maestro nie ma własnego oznaczenia.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu