Co wie o tobie twój smartfon?

O tym, że smartfon kolekcjonuje dane dotyczące użytkownika, słyszał chyba każdy. Niewielu ludzi zdaje sobie jednak sprawę z tego, co kryje się pod nazwą danych. A jest tego całkiem wiele. Co wie o tobie twój smartfon?

Zna każde miejsce, w którym byłeś

Myślisz, że smartfon zna tylko twoje dane logowania i numery kontaktowe? On wie o tobie znacznie więcej, m.in. to, gdzie się znajdujesz, a konkretniej każde miejsce, w którym kiedykolwiek byłeś. No, chyba że odwiedzałeś je bez smartfona albo… nie korzystasz z funkcji lokalizowania.

Funkcję tę większość ludzi wyłącza odruchowo, ponieważ skraca ona “życie” baterii, ale niektóre aplikacje (np. Uber) wymagają jej uruchomienia, a my pozwalamy na to, pobierając je. Bywa, że o włączonej lokalizacji orientujemy się dopiero kilka godzin później. W tym czasie smartfon rejestruje każdą lokalizację i zapamiętuje ją.

Wszystkie hasła

Kiedy logujesz się do aplikacji na smartfonie, odruchowo zaznaczasz zapamiętywanie hasła? W takim razie nie powinno cię zaskoczyć, że smartfon (nie tylko aplikacja!) zapamiętuje te dane. Co więcej, przechwycenie ich nie jest wcale takie trudne. Może warto logować się ręcznie?

Każdą twoją wiadomość

Smartfon doskonale wie co i do kogo piszesz zarówno za pośrednictwem sieci komórkowej, jak i aplikacji. To jednak żaden problem, ponieważ możesz wiadomości usunąć, prawda? Nie do końca. Dobrym przykładem jest Apple, który nie ukrywa faktu, że usunięte wiadomości są przetrzymywane przez “jakiś” czas, przy czym czas ten nie jest określony. Mogą to być i minuty, i lata.

Wszystko, co wie o tobie Google

Dane pochodzące ze skrzynki Gmail, zapytania w wyszukiwarce, rodzaj urządzenia, z którego korzystasz, długość wykonywanych połączeń i wiele więcej – to informacje, które zdradzasz gigantowi Google, a które udostępniasz, korzystając z wyszukiwarki oraz logując się na konto Google. W związku z tym zna je również twój smartfon.

Gdzie i jak szybko podróżujesz

Korzystanie z nawigacji w telefonie jest niezwykle wygodne. Lubimy wiedzieć, za ile dotrzemy w wybrane miejsce, gdzie są korki i jak najlepiej je ominąć. Wszystko to podają nam na tacy aplikacje do nawigacji takie jak Mapy Google. Warto jednak uzmysłowić sobie, że aby podróżowanie z nawigacją było możliwe, smartfon musi wiedzieć, gdzie się znajdujesz i jak szybko się poruszasz.

Twój wizerunek

Myślisz sobie: “robię zdjęcia smartfonem, więc to jasne, że zna mój wygląd”. Masz oczywiście rację, bo nie ma w tym nic nadzwyczajnego, o ile... nie robisz zdjęć przez pobrane aplikacje. Te, co pokazała historia już z niejedną aplikacją do robienia zdjęć, nie zawsze są bezpieczne. Istnieje ryzyko, że twoje fotografie są udostępniane innym firmom czy jednostkom, a ty wyrażasz na to zgodę, zezwalając programowi na dostęp do aparatu. Bezpieczniej jest więc nie instalować takich gadżetów.

Twój odcisk palca

Niektóre smartfony posiadają funkcję odblokowania za pomocą odcisku palca. Jest to bardzo wygodne, ale wymaga od nas zdradzenia smartfonowi linii papilarnych. Nie wiąże się to z dużym ryzykiem, a jest nawet dodatkowym zabezpieczeniem urządzenia. Niemniej uświadomienie sobie tego, zwłaszcza w połączeniu z pozostałymi rzeczami, które wie o tobie twój smartfon, może wywołać dreszcze na kręgosłupie.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu