Branża fotowoltaiczna zaczęła zalewać rynek swoimi usługami. Przybrała nawet formę akwizytorstwa. Wielu mieszkańców domów albo już zdecydowało się na instalacje fotowoltaiczne, albo styka się z wieloma przedstawicielami handlowymi i porównuje ich oferty. Natomiast jaka jest tak naprawdę opłacalność fotowoltaiki?
Czym jest fotowoltaika?
Zacznijmy od tego, czym jest fotowoltaika? Otóż jest to dziedzina nauki, która zajmuje się wykorzystywaniem światła słonecznego do zasilania nim domowych gospodarstw oraz urządzeń. Innymi słowy, promienie słoneczne w postaci fotonów, które docierają do paneli fotowoltaicznych, stworzonych z krzemowych płytek, przekuwane są na prąd elektryczny.
Zaistniałe zjawisko konwersji polega na tym, że wygenerowany poprzez panele prąd kierowany jest do inwertera, nazywanego też falownikiem. To tam dochodzi do przekształcenia prądu stałego w prąd zmienny, który może zasilać wszelkie urządzenia elektryczne.
Jakie są wady fotowoltaiki?
Czy panele fotowoltaincze są tak opłacalne, jak przekonują o tym jego sprzedawcy? Otóż naczelni sceptycy tej metody pozyskiwania prądu, gdy zaczynają głosić swoje krytyczne opinie, to w pierwszej kolejności mówią o zbyt małej liczbie słonecznych dni w naszym kraju. Owszem, instalacja fotowoltaiczna pracuje tym lepiej, tym słoneczniej jest za naszym oknem. Natomiast nawet kraje znajdujące się pod naszą szerokością geograficzną, w ciągu całego roku, przyjmują tyle promieni słonecznych, że zdecydowanie okazują się one wystarczające.
Ponadto, gdy liczba słonecznych dni jest wyjątkowo niewielka, to najnowsze systemy fotowoltaiczne wyposażone są w system opustów, który bilansuje pochmurne dni z tymi słonecznymi.
Z pewnością założenie instalacji fotowoltaicznej wymaga odpowiednich środków finansowych. Zakup paneli oraz ich instalacja może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast jak każda inwestycja, tak i fotowoltaika, wymaga odrobiny cierpliwości, by zaczęła się zwracać.
Panele fotowoltaiczne – czy warto? Tak!
Opłacalność fotowoltaiki w Polsce jest naprawdę duża. Przemawiają za nią, chociażby dofinansowania, na które może liczyć polski prokonsument, jeśli zdecyduje się na odnawialne źródła energii. Wysokość wsparcia zależna jest od mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli wynosi ona od 10 do 30 kW, to może ona sięgać nawet 30% z kosztów całej instalacji, jednak nie może to być więcej niż 15000 zł.
Kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za opłacalnością fotowoltaiki są korzyści ekonomiczne. Dzięki fotowoltaice płacimy mnie kosztów za zużycie prądu. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, sprawia, że oszczędzamy, a podwyżki cen za prąd prawie nas nie dotyczą.
Nie sposób także wspomnieć o powodach ekologicznych, które mogą skłaniać nas ku założeniu sobie instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej ekologiczne. Przede wszystkim panele nie produkują dwutlenku węgla, który jest głównym powodem zmian klimatycznych. Ponadto praca instalacji fotowoltaicznej nie wydziela żadnego hałasu, co również ma swoje korzyści dla naszego środowiska.