Czy można zaoszczędzić pieniądze, zmieniając nawyki?

Kiedy myślimy o oszczędzaniu, przede wszystkim skupiamy się na mniejszym zużyciu energii czy wody lub po prostu na zaciśnięciu pasa. Tymczasem oszczędności można też wygenerować, zmieniając kilka swoich nawyków. Czytaj dalej, a dowiesz się, co możesz zmienić w swojej codzienności, aby zaoszczędzić bez wysiłku.

Zmiana nawyków a oszczędzanie pieniędzy

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany w swoje życie, pamiętaj o tym, że należy robić to stopniowo. Jeśli z dnia na dzień postanowisz zmienić niemal wszystko w swojej codzienności, szybko się zniechęcisz. Działa to na tej samej zasadzie, co odkładanie pieniędzy w zbyt dużych kwotach. Kiedy coś utrudnia naszą codzienność, nie chcemy tego robić. Z tego też powodu do zmiany nawyków podejść na spokojnie. Metoda małych kroków zawsze się sprawdza!
Jakie nawyki warto zmienić, aby zaoszczędzić pieniądze?


1. Mniej kina i innych rozrywek
Nie chodzi o to, aby ukrócić sobie wszystkie możliwe przyjemności. Czasami po prostu trzeba wyjść z domu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że sam bilet do kina to koszt ok. 30 zł, a do tej kwoty należy jeszcze doliczyć ewentualny popcorn i picie. W efekcie okazuje się, że jeden wieczór poza domem to wydatek rzędu 50 zł. Rozwiązaniem tego problemu może być wydzielenie w budżecie kwoty przeznaczonej na rozrywkę.


2. Rezygnacja z telewizji
Coraz więcej osób nie ogląda telewizji. Być może i ty możesz dołączyć do tego grona? Jeśli telewizję oglądasz tylko sporadycznie i włączasz ją tylko po to, aby “coś brzęczało w tle”, możliwe, że wcale jej nie potrzebujesz. Abonament to przecież koszt minimum 50 zł.


3. Rzucenie używek
Używki są nie tylko niezdrowe, ale również drogie. Na podium plasują się przede wszystkim papierosy, jednak dobre wino do obiadu to również wydatek, z którego można stosunkowo łatwo zrezygnować. W niektórych przypadkach rezygnacja z używek (lub ograniczenie) zwiększy domowy budżet nawet o kilkaset złotych.


4. Rezygnacja z katalogów i newsletterów
Kojarzysz ten katalog, który co miesiąc pojawia się w twojej skrzynce? Zrezygnuj z niego. Przeglądanie katalogów czy newsletterów zwiększa ryzyko nieprzemyślanych zakupów. Zdziwisz się, jak wiele możesz zaoszczędzić, po prostu niczego nie oglądając.


5. Profilaktyka
Nagła wizyta u dentysty wiąże się z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych. To suma, która może znacznie uszczuplić nasze oszczędności, a przecież można temu zapobiec. Wystarczy stosować odpowiednią profilaktykę. Dotyczy to nie tylko uzębienia.

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu