Skimming? Jeśli marszczysz brwi, słysząc to słowo, bo nie wiesz, czym jest skimming, musisz to natychmiast zmienić! Świadomość tego zjawiska może uchronić Twoje oszczędności.
Czym jest skimming?
Skimming, najprościej to tłumacząc, jest przestępstwem. Polega na zeskanowaniu danych z paska magnetycznego na karcie. Często łączy się także z nielegalną instalacją miniaturowej kamery, która nagrywa moment wpisania PIN-u. Złodziej zyskuje dzięki temu dostęp do Twoich środków.
Jak skimming wygląda w praktyce?
Aby doszło do skimmingu, musimy skorzystać z nielegalnie zmodyfikowanego bankomatu, który wyposażony jest w czytnik paska magnetycznego. Maszyny często posiadają też kamerę, aby zyskać dostęp do PIN-u, o czym już wcześniej wspomnieliśmy. Zdarza się jednak, że zamiast kamery na bankomacie znajduje się specjalna klawiatura-nakładka, która rejestruje wciśnięte cyfry. Skimmer uzyskuje więc dostęp do naszych danych bez większego trudu. Tylko jak tego uniknąć?
Skimming - jak się przed nim uchronić?
Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na wygląd bankomatu. Tyczy się to zwłaszcza miejsc, w których nie przebywamy na co dzień (np. na wakacjach). Wszelkie zmiany w wyglądzie bankomatu wskazują na to, że prawdopodobnie nie jest on bezpieczny. Mogą to być np. wygięta lub niestandardowa klawiatura. Wątpliwości powinny budzić też dziwne, odstające elementy albo takie, które z pewnością nie zostały przymocowane do maszyny fabrycznie.
Zaleca się więc, aby zachować ostrożność. Należy dokładnie przyjrzeć się bankomatowi, a przy wpisywaniu PIN-u zasłonić klawiaturę ręką.
Pamiętaj, że równie ważne jest regularne sprawdzanie historii konta. Jeśli jakiekolwiek wydatki Cię niepokoją, powinieneś skontaktować się bankiem. Bardzo możliwe, że padłeś ofiarą skimmingu.