Płatności elektroniczne są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów dokonywania płatności za zakupy w sklepach internetowych. Dają one możliwość przesyłania środków pieniężnych pomiędzy kontami, a cała transakcja przebiega w czasie rzeczywistym. Polacy bardzo cenią sobie wygodę i szybkość rozwiązań jakie oferują płatności elektroniczne, warto też dodać, że są one szybkie i bezpieczne. W tym artykule dowiesz się jakie dostępne są formy płatności online oraz jakie możliwości stwarzają.
Płatności elektroniczne – czym są?
Płatności elektroniczne są transakcjami bezgotówkowymi, przeprowadzanymi za pośrednictwem Internetu, przy pomocy takich urządzeń jak: komputer, smartfon, tablet czy smartwatch. Do płatności elektronicznych zalicza się między innymi tradycyjny przelew bankowy, przelew online, e-przelew typu PayByLink oraz wiele innych. Prawie wszystkie z nich dają możliwość przesyłania środków pieniężnych między użytkownikami w czasie rzeczywistym. Należy pamiętać, że nie tylko osoby indywidualne często wykorzystują płatności elektroniczne. Chętnie stosowane są one również w przypadku firm pożyczkowych, które przesyłają pożyczone klientom pieniądze, bezpośrednio na ich konta bankowe.
Możliwości jakie dają płatność online
Możliwości płatności elektronicznych, wykorzystywane są nie tylko w sektorze bankowo-pożyczkowym, to właśnie handel w największym stopniu czerpie z nich korzyści. Polacy chętnie kupują za pośrednictwem Internetu. Dzięki płatnościom online, zakupy dokonywane przez Internet są wygodne, ponadto sam proces zakupowy przebiega bardzo szybko.
Poniżej znajduje się lista zawierająca najpopularniejsze metody płatności elektronicznych:
- Najczęściej wykorzystywaną metodą płatności elektronicznej jest szybki e-przelew, tak zwany PayByLink. Jest to najpopularniejsza metoda płatności elektronicznych wykorzystywana przez klientów w sklepie internetowym. Operatorzy płatności, dają możliwość szybkich i bezpiecznych transakcji, bez konieczności wypełniania dane przelewu – ze strony sklepu internetowego, następuje bezpośrednie przekierowanie do strony banku klienta, gdzie po zalogowaniu się, dane są gotowe do zatwierdzenia
- Płatność kartą, możliwa dla użytkowników kart kredytowych, debetowych, prepaid czy kart wirtualnych. Płatność ta, jest zaliczana do jednych z najbezpieczniejszych. Choć w jej przypadku, należy podać szczegółowe dane karty takie jak: kod CVV lub CVC, numer karty czy datę jej ważności, to operatorzy zapewniają bezpieczeństwo transakcji poprzez wykorzystanie szyfrowanego połączenia podczas realizacji płatności. Ponadto większość banków wymaga obecnie dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. kodu SMS, potwierdzającego płatność.
- BLIK – jest typowym polskim rozwiązaniem płatniczym, które zyskało sporą popularność w ostatnim czasie, dzięki czemu stało się drugą najczęściej wybieraną formą płatności elektronicznej przez młodych Polaków. Metodę tę cechuje sześciocyfrowy kod, który generowany jest poprzez aplikację mobilną banku. Decydując się na płatność blik w sklepie internetowym, należy wprowadzić odpowiedni kod, a następnie zatwierdzić transakcję za pomocą aplikacji. Cały proces trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund oraz jest w pełni mobilny.
- Płatności mobilne Google Pay oraz Apple Pay - są swoistym odpowiednikiem wirtualnego portfela, połączonego z kartą kredytową lub debetową danego użytkownika. Płatność, potwierdzania jest przy pomocy kodu SMS w przypadku Google Pay, lub za pomocą TouchID lub FaceID w przypadku Apple Pay.
- PayPal – jedno z najpopularniejszych rozwiązań płatniczych online na świecie. Często oferowane jest jako rozwiązanie umożliwiające płatność, w przypadku sklepów sprzedających na wielu rynkach międzynarodowych jednocześnie. Konto PayPal, najczęściej jest połączone z kartą debetowa lub kartą kredytową klienta.
- Przelew bankowy – jest tradycyjną metodą płatności, która nadal używana jest, przez całkiem dużą grupę kupujących. Do jej największych wad należy czasochłonność całego procesu płatniczego. Począwszy od wypełniania danych niezbędnych do dokonania przelewu, czy sam czas realizacji płatności, który z reguły wynosi jeden dzień roboczy. Do zalet tego rozwiązania, można zaliczyć brak prowizji za procesowanie transakcji.