Ceny prądu rosną, a płacenie rachunków przyprawia o ból głowy. To jasne. Ale czy zastanawiałeś się, dlaczego ceny prądu rosną?
Prąd drożeje nie tylko w Polsce
Wielu ludziom wydaje się, że ceny prądu rosną tylko w Polsce. Niestety, jest to zjawisko globalne. W ciągu roku prąd podrożał w Australii o ponad 100%, a w Niemczech o 90%. Polska jest nieco wyżej od Francji, bo wzrost wynosi 40%, podczas gdy Francuzi płacą za prąd o 32% więcej.
Dlaczego prąd drożeje?
Przyczyn wyższych cen prądu jest kilka.
- Upały i susze – ceny energii zależne są od sytuacji hydrologicznej, a co gorsze, upały i susze rzutują na koszt prądu w szerokiej perspektywie. Wzrost cen z tego powodu widoczny jest bowiem dwa, trzy lata później.
- Droższe paliwa – ceny paliw odbijają się na niemal całej gospodarce, a energia nie jest żadnym wyjątkiem. Nie pociesza również fakt, że paliwa drożeją często i znacznie, np. cena ropy wzrosła w ciągu roku aż o 47% (w ujęciu globalnym).
- Wyższe ceny emisji CO2 – na mocy zaleceń Unii Europejskiej cena tych uprawnień wzrosła ostatnimi czasy dwukrotnie. Analogicznie musiała wzrosnąć cena prądu, aby koszta emisji zostały pokryte.
Kto powinien zwracać uwagę na ceny prądu?
Generalnie wyższe ceny prądu uderzają w każdego. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nagłe podwyżki mogą być fatalne w skutkach. Taką ewentualność muszą brać pod uwagę liczne przedsiębiorstwa, których koszty energii wynoszą nierzadko niemal 40% wszystkich wydatków. Wówczas firma musi podnieść ceny, aby nie ponieść strat. To z kolei odbija się na jej wizerunku, a w efekcie na konsumentach.
Jak walczyć z wyższymi cenami prądu?
Ciągły wzrost cen prądu wydaje się nieunikniony i mało kto ma na niego wpływ. Możemy jednak zmniejszyć nieco swoje rachunki, oszczędzając. Czasami wystarczy zmienić kilka nawyków, np. zostawianie podłączonego komputera, aby w skali roku zaoszczędzić znaczną sumę. Według wielu osób, warto zainstalować liczniki przedpłatowe energa, które pozwalają lepiej kontrolować wydatki związane z energią.