Gdzie najtaniej płacić rachunki?

Rachunki nie kojarzą się dobrze. Warto więc zadbać o to, aby realizować je możliwie najwygodniej i płacić małą prowizję. Sprawdziliśmy, jak prezentują się poszczególne opcje. Czytając do końca, dowiesz się m.in., gdzie najtaniej płacić rachunki.

Przelew elektroniczny

Obecnie większość ludzi płaci rachunki przelewem elektronicznym. Trzeba jednak podkreślić, że są to właściwie dwie opcje: przelew przez bank lub specjalną aplikację. Pierwsza możliwość jest całkowicie bezpłatna, ale wymaga zalogowania się na koncie bankowym i wprowadzenia danych do przelewu w odpowiednie pola. O ile nie korzystasz z zaplanowanych płatności ani nie masz automatycznie zapisanych danych w liście odbiorców, trzeba wpisać całkiem dużo. Są to zwykle kwota, tytuł przelewu i adres odbiorcy, ale w zależności od banku pewne rubryki mogą się różnić. Warto też wspomnieć, że nie wszystkie banki mają intuicyjny interfejs. Z tego powodu z przelewów elektronicznych wykonywanych tą metodą rezygnują np. osoby starsze. 

Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, dużo zyskują dobre serwisy i aplikacje służące do płacenia rachunków typu mojeplatnosci.pl. Mogą one wprawdzie naliczać prowizje (zwykle ok. 2 zł), ale sposób wykonywania płatności jest łatwiejszy i bardziej intuicyjny. To ogranicza zaś ryzyko popełnienia błędów w trakcie wprowadzania danych. Dodatkowo można też skorzystać z opcji zleceń stałych, co ułatwia płacenie rachunków na dłuższy, wyznaczony przez użytkownika czas.

Przelew w banku

Rachunki można też zapłacić w banku: w okienku kasowym lub przez telefon. To opcja, którą wykorzystuje się głównie do przesyłania większych kwot, bo odpowiednio duża jest też prowizja. Może ona wynosić nawet 20 zł! Nie jest to więc dobra metoda do opłacania rachunków, bo wymaga poniesienia absurdalnych kosztów w stosunku do wartości przelewu.

Przelew w sklepie lub na poczcie

Tradycyjną formą płacenia rachunków jest udanie się do punktu płatniczego, czyli np. poczty lub sklepu. Z jednej strony jest to dobra opcja, bo wszyscy do niej przywykliśmy i niczym nas nie zaskoczy. Z drugiej jednak strony wymaga zapłacenia prowizji (zwykle ok. 5-10 zł). Trzeba też wyjść z domu i to w godzinach otwarcia danego miejsca. Nie jest to więc ani najtańsza metoda płacenia rachunków, ani najwygodniejsza.

Gdzie najtaniej płacić rachunki? Gdzie najwygodniej?

Najtańszą opcją płacenia rachunków są przelewy wykonywane samodzielnie poprzez konto bankowe. To rozwiązanie, które nie wiąże się z żadną prowizją poza ewentualnymi opłatami za sam fakt posiadania konta. Jednak jak już napisaliśmy, metoda ta ma też pewne minusy i w niektórych przypadkach może okazać się nieefektywna.

Podobnym rozwiązaniem jest płatność przez mojeplatnosci.pl. Cały proces płacenia rachunków odbywa się prawie tak samo, ale jest bardziej intuicyjny. Serwis i aplikacja posiadają też szereg dodatkowych funkcji ułatwiających płatności. Nie jest to opcja całkowicie bezpłatna, ale tania w porównaniu do przelewu w banku lub na poczcie. Te metody wskazane są dla osób nieposiadających kont bankowych i przyzwyczajonych do tradycyjnych rozwiązań.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu