Jak bezpiecznie płacić online?

Płatności internetowe nie zawsze są bezpieczne. Okazuje się, że często narażamy się na utratę pieniędzy lub danych, nawet o tym nie wiedząc. W tym artykule radzimy, jak bezpiecznie płacić online.

Niebezpieczeństwa w sieci

Wbrew pozorom jest czego się obawiać. Oszuści stosują coraz to wymyślniejsze sztuczki, aby zdobyć nasze cenne dane, dzięki którym zalogują się np. do banku. Najpopularniejszym przestępstwem jest natomiast tzw. phishing. Wówczas oszuści wysyłają wiadomości imitujące banki lub tworzą strony naśladujące systemy płatności, a my nieświadomie na nie reagujemy, podając dane karty kredytowej.

Widzisz zatem, że sprawa jest dość poważna. Warto wiedzieć, jak bezpiecznie płacić online, aby uchronić się przed takimi przestępstwami.

Jak bezpiecznie płacić online?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że nie padłeś ofiarą oszustwa. Dzięki ich znajomości odpowiedź na pytanie, jak bezpiecznie płacić online, stanie się prostsza niż kiedykolwiek!

1. Nigdy nie ujawniaj swoich danych, zwłaszcza numeru PIN karty. O takie rzeczy może zapytać ciebie tylko bank, ale nigdy nie zrobi tego ani mailowo, ani telefonicznie. Jeśli jakiś serwis prosi ciebie o udostępnienie takich informacji, najprawdopodobniej masz do czynienia z oszustwem.

2. Jak bezpiecznie płacić online? Uważaj na miejsca, w których dokonujesz transakcji. Powinieneś korzystać z usług sklepów i stron, którym ufasz i które posiadają właściwe certyfikaty. Nie wiesz, jak to sprawdzić? Przede wszystkim przyjrzyj się adresowi strony. Jeśli posiada zamkniętą kłódkę, to jej certyfikaty bezpieczeństwa są ważne. Powinna również posiadać protokół SSL (jej adres musi zaczynać się od https). Ponadto miej też na uwadze opinie innych użytkowników o danym miejscu.

3. Przechowuj dane transakcyjne. Dzięki temu będziesz mieć dowody na ewentualne oszustwo. Brak potwierdzeń mailowych lub faktur powinien ciebie zaniepokoić.

4. Dokładnie przyjrzyj się stronie, na którą zostałeś przekierowany, aby uiścić opłatę. Jeśli cokolwiek budzi twoje wątpliwości, upewnij się, czy jesteś we właściwym miejscu. Oszuści tworzą bowiem strony łudząco podobne do bankowych. 

Dodatkowe zabezpieczenia

Jak bezpiecznie płacić w sieci? Jeśli standardowe sposoby do ciebie nie przemawiają, możesz stosować dodatkowe zabezpieczenia. Z pewnością dobrym pomysłem jest inwestycja w sprawdzony program wykrywający tego typu zabiegi. Możesz również korzystać z chargebacka, dzięki czemu łatwo odzyskasz pieniądze, jeśli jakaś transakcja nie dojdzie do skutku (np. nie otrzymasz zakupionego towaru, ponieważ zostałeś oszukany).

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu