Jak dorobić do wypłaty? 10 pomysłów na dodatkowy zarobek

Osoby, których dochód podstawowy jest na tyle niski, że nie pozwala im on na spełnianie różnego rodzaju potrzeb, mogą poszukiwać dodatkowych sposobów na zarobienie pieniędzy. Rzecz jasna wtedy, gdy z jakichś przyczyn nie są w stanie zmienić swojej pracy na lepiej płatną. Ponadto, osoby te muszą mieć też czas na znalezienie innych zajęć. Zatem, czy istnieje nie nazbyt angażujący czasowo i łatwy zarobek poza główną pracą? W tym artykule przedstawiamy 10 sposobów na to, jak sobie dorobić i gdzie można szukać extra gotówki. 

Sposoby na dodatkowy zarobek:

1. Opieka nad osobami starszymi lub nad dziećmi 

Ten sposób na dodatkowe pieniądze stosowany jest już od lat. Opieki nad osobami w podeszłym wieku lub nad dziećmi podejmują się najczęściej osoby wchodzące dopiero w wiek produkcyjny lub osoby starsze. Jest to bardzo odpowiedzialne i wymagające zajęcie, które można wykonywać po godzinach. Jak każda praca dorywcza może być elastycznie dopasowywana. Oczywiście grafik ustalany jest indywidualnie i wiele zależy od konkretnego przypadku, jednak można tę pracę ustalić, tak być pogodzić ją z tą podstawową.

2. Korepetycje

Jeśli chcesz zarobić dodatkowe pieniądze i masz trochę wolnego czasu, możesz udzielać korepetycji. Oczywiście wymaga to posiadania odpowiedniej wiedzy w danym zakresie, choćby podstawowej. Owszem zdarzają się korepetytorzy, którzy muszą być bardzo biegli w wykładanej przez siebie specjalizacji - np. gdy przygotowują kogoś do matury lub uczą posługiwania się językiem obcym, jednak wielu z nich pomaga dzieciom w zrozumieniu materiałów z zakresu szkoły podstawowej. Popularne stały się także korepetycje online. 

3. Sprzedawaj używane rzeczy 

Możesz zarobić sprzedając rzeczy, których już nie używasz. Istnieją nawet specjalne aplikacje, które stanowią doskonałą platformę do handlu używanymi odzieżą, sprzętem AGD lub meblami. Ta forma pracy dodatkowej jest przyjemna, gdyż nie zabiera zbyt wiele czasu, a może sprawić, że stan konta znacznie się poprawi. 
 

4. Prowadź własnego bloga

Jako pracę dodatkową można potraktować też tworzenie własnego bloga. Jeśli masz "lekkie pióro" i pisanie sprawia Ci satysfakcję, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś mógł/mogła na tym zarobić. Może to być wygodna praca w domu, która będzie zajmowała Ci jedynie kilka godzin tygodniowo. Wstawiane na blog długie lub krótkie teksty powinny być rzecz jasna interesujące. Na blogu możesz zarabiać na płatnych wpisach, na własnych produktach lub stosując marketing afiliacyjny. 
 

5. Stwórz własny sklep internetowy 

Dorobić do pensji możesz też zakładając własną stronę internetową w celu sprzedaży produktów. Dzięki gotowym platformom e-commerce szybko odnajdziesz się w e-handlu, nie ponosząc dużych kosztów finansowych. Co więcej, wykorzystując dropshipping, rozwiążesz problem magazynowania swoich towarów. 
 

6. Wykonuj prace porządkowe

Jako pracę dorywczą, która przyczyni się do zasilenia domowego budżetu, należy uznać też wszelkie prace porządkowe, które można wykonywać u osób starszych, samotnych lub majętnych. Czynności te mogą polegać na sprzątaniu, wyprowadzaniu psów, zajmowaniu się ogrodem, odkurzaniu lub innych domowych czynnościach. 
 

7. Zostań freelancerem 

To kolejna forma zarobku, która wiąże się z pisaniem tekstów, ale nie tylko. Freelancerami mogą być też graficy, montażyści, operatorzy kamery, fotografowie, a także programiści. Są to specjaliści, którzy wynajmowani są w celu zrealizowania doraźnych projektów. Ogłaszać możesz się, chociażby w mediach społecznościowych. 
 

8. Roznoś ulotki

Roznoszenie ulotek to znana od wielu lat forma dodatkowego zarobku. Wciąż wiele firm ufa papierowej, materialnej reklamie w formie niewielkich broszur informacyjnych. 
 

9. Wypełniaj ankiety 

Jak się okazuje, wypełnianie ankiet może być płatne. Nie zapewnia ono zbyt dużego zarobku, ale może ono zasilić każdy domowy budżet. 
 

10. Oszczędzaj, zarabiając 

Dodatkowy zarobek to także oszczędzanie zarobionych już pieniędzy. Jest to dość przewrotna forma dorabiania, lecz może ona okazać się bardzo skuteczna. Aby sumiennie i regularnie oszczędzać warto zaopatrzyć się w skarbonkę, do której co jakiś czas będą odkładane pewne kwoty pieniężne, założyć konto oszczędnościowe czy lokatę. Jeśli nie wiesz, jak oszczędzać, mało zarabiając, zapoznaj się z kolejnym z naszych artykułów.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu