Jak działają karty prepaid?

Jak działają karty prepaid? Czym są karty prepaid?  Jeśli zastanawiają Cię te kwestie, to świetnie. Z tego artykułu dowiesz się, co to karty przedpłacone i czy ich używanie ma w ogóle sens.

Czym są karty prepaid?

Karta prepaid, czyli karta przedpłacona, to rodzaj karty płatniczej, którą realizujemy płatności, wykorzystując środki z rachunku przypisanego do karty. Innymi słowy taką kartę zasila się kwotami, które następnie wykorzystujemy do zrealizowania transakcji. Najprostszym przykładem systemu prepaid jest ten związany z doładowaniami telefonu - kupujesz kartę, doładowujesz ją, korzystasz z doładowanych  środków. 

Karty prepaid nie są spersonalizowane

Karty prepaid mają niewiele wspólnego np. z kartami bankowymi. Nie przypisuje się do nich imienia i nazwiska. Nie wymagają też specjalnej umowy. Z kolei rachunek płatniczy może - ale nie musi - być przypisany do nr konta, nie do jej posiadacza. 

Karty prepaid - kiedy warto?

Karty przedpłacone nie zawsze są dobrym wyborem, ale istnieją przypadki, w których zaleca się korzystanie z nich. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaka usługa Cię interesuje, ale główne zalety kart prepaid to:

  • możliwość sprezentowania ich (dzięki braku personalizacji),
  • możliwość podarowania ich dzieciom w ramach kieszonkowego (nie posiadają wtedy gotówki de facto, ale uczą się dysponowania środkami),
  • mniejsze ryzyko nieprzemyślanego zakupu,
  • niewielkie konsekwencje w przypadku utraty/kradzieży.

Prąd na kartę?

Ciekawym zastosowaniem kart przedpłaconych jest prąd na kartę. Trzeba wówczas posiadać licznik przedpłacony, który zasilamy ze środków na doładowywanej karcie. Taka forma poboru energii sprawdza się w budynkach, w których przebywamy sezonowo np. domki letniskowe. Karty prepaid na prąd znajdą też swoje zastosowanie w wynajmowanych lokalach. 
Jak to działa? Doładowanie licznika prądu jest równie proste co inne doładowania prepaid. Wystarczy posiadać kartę (każda ma swój własny nr), zrobic odczyt licznika enea i kupić kod doładowujący w punkcie lub skorzystać ze strony serwisu czy aplikacji. Tak funkcjonują np. doladowaniaenergetyczne.pl. 

Na koniec warto podkreślić, że karty prepaid są w całości bezgotówkowe tzn. wypłacenie z nich środków jest zazwyczaj niemożliwe.

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu