Jak oszczędzać internet w telefonie?

Smartfony to niezwykle przydatne urządzenia, ale by wykorzystać ich potencjał w pełni, trzeba włączyć internet. Problem w tym, że wielu ludzi nie posiada nielimitowanego transferu danych, a wykupione pakiety mogą nie wystarczać. Jak oszczędzać internet w telefonie, aby nie tracić pieniędzy bez sensu?


1. Wyłącz automatyczne aktualizacje
Smartfon bez aplikacji nie sprawuje się najlepiej. To właśnie dzięki nim możemy korzystać z tylu funkcji i cieszyć się wielozadaniowością telefonu. Na dodatek aplikacje są ciągle ulepszane po to, aby działały jeszcze lepiej. To oczywiście bardzo dobre, ale może okazać się problematyczne, jeśli smartfon pobiera aktualizacje automatycznie.

Aktualizacja aplikacji zużywa od kilku do nawet kilkuset megabajtów danych. Nie stanowi to żadnego problemu, jeśli korzystamy z sieci Wi-fi. Jednak jeśli mamy włączony transfer danych i smartfon uzna, że to właśnie wtedy jest czas na aktualizację, stracimy pieniądze zupełnie niepotrzebnie.

Jak oszczędzić internet w telefonie, wyłączając automatyczne aktualizacje? Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia smartfona i wybierzesz opcję aktualizacji tylko z wykorzystaniem Wi-fi.


2. Często korzystaj z Wi-fi
Skoro już mowa o Wi-fi, należy podkreślić, że jest to największy sprzymierzeniec w walce z uciekającymi danymi. Kiedy tylko to możliwe, korzystaj z bezpłatnego połączenia. Teraz jest ono przecież prawie wszędzie, m.in. w restauracjach, parkach czy środkach komunikacji miejskiej. W ten sposób oszczędzisz internet w telefonie w naprawdę dużych ilościach.

Jest jednak jeden wyjątek: nie włączaj aplikacji bankowych, gdy korzystasz z publicznego Wi-fi. Przy takim połączeniu można łatwo wykraść dane, więc lepiej nie ryzykować.


3. Włącz limit danych
Ustawienie limitu danych to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie internetu w telefonie. Dzięki włączeniu tej opcji zostaniesz poinformowany, gdy zaczniesz zbliżać się do limitu. Po jego przekroczeniu transmisja danych zostanie zaś automatycznie wyłączona. Zwróć tylko uwagę na to, na jakim poziomie ustawiasz limit danych. Najlepiej, aby wynosił tyle, ile twój pakiet lub odrobinę mniej.


4. Wyłącz automatyczne pobieranie plików
Większość aplikacji ma domyślnie włączone pobieranie dużych plików np. zdjęć lub dokumentów. Jest to oczywiście wygodne, ale wiąże się z poborem megabajtów, na który lepiej sobie nie pozwalać, jeśli chcemy oszczędzać internet w telefonie. Wystarczy jedynie wyłączyć opcję automatycznego pobierania, aby zyskać wybór. Następnym razem smartfon zapyta cię, czy chcesz dany plik pobrać, czy nie. Zyskasz więc większą kontrolę nad zużyciem danych.


5. Przełącz aplikacje na tryb oszczędzania danych
Niewiele osób o tym wie, ale większość aplikacji ma swoją lżejszą wersję (np. Facebook Lite), która zużywa mniej danych. Wprawdzie niektóre pliki mogą się wolniej ładować lub być w nieco gorszej jakości, ale dzięki temu możesz zaoszczędzić internet w telefonie.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu