Oszczędzanie jest kłopotliwe dla każdego, ale największe problemy mają osoby, które zarabiają mało. Niewielka wypłata sprawia bowiem, że pieniądze trzeba odkładać dłużej i w mniejszych ilościach. Mimo to da się oszczędzać, mało zarabiając. Podpowiadamy jak.
Za mało zarabiam, aby oszczędzać
Prawie każda osoba niezadowolona ze swoich zarobków ulega złudzeniu, że małe zarobki uniemożliwiają zaoszczędzenie. Bo jak odłożyć cokolwiek, kiedy ledwo starcza na wydatki codzienne? To popularny mit.
Jeśli nie możesz nic oszczędzić, mało zarabiając, najpewniej brakuje ci umiejętności oszczędzania. Wbrew pozorom niewielkie zarobki wcale nie wykluczają odkładania. Pewne sumy odkłada się po prostu dłużej i w związku z tym trzeba wykazać się większą cierpliwością. Istnieją też pewne nawyki, które warto sobie wyrobić, aby zaoszczędzić niezależnie od wysokości wypłaty.
Jak oszczędzać, mało zarabiając?
1. Planowanie
Jeśli mało zarabiasz, powinieneś planować swoje wydatki. Każdy nieplanowany zakup może bowiem sprawić, że pieniędzy na oszczędzanie faktycznie zabraknie. Co ważne, liczą się też niewielkie wydatki. Każda złotówka rośnie w siłę, kiedy uzbiera się ich kilkadziesiąt w miesiącu.
Jak planować wydatki? Przede wszystkim musisz ustalić swój budżet. Zrobisz to prawidłowo, gdy przyjrzysz się swoim wydatkom w skali miesiąca. Zbieraj wszystkie paragony, zapisz w notatniku koszty mieszkaniowe i wysokość rachunków. Zsumuj to wszystko i sprawdź, ile z wypłaty zostaje ci na pozostałe wydatki po odliczeniu żywności. Możesz też wydzielić w budżecie kwotę na rozrywkę i nieplanowane zakupy. To, co ci zostanie, odłóż.
Nie zostało ci nic? Poszukaj oszczędności tam, gdzie to możliwe. Może warto poszukać tańszego mieszkania lub zmienić operatora telefonii komórkowej?
2. Lista zakupów
W dzisiejszych czasach sklepowe półki uginają się pod produktami. Wszystko wygląda kusząco, wszystko jest na promocji, wszystko sprawia, że wydajemy pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Jeśli mało zarabiasz, są to wydatki, które znacznie uszczuplą twój budżet. Jak tego uniknąć? Wystarczy, że sporządzisz listę zakupów przed każdym wyjściem do sklepu. Kierując się nią, skupisz się na tym, aby kupić tylko to, czego potrzebujesz.
3. Konto oszczędnościowe
Każda osoba powinna mieć konto oszczędnościowe, a tym bardziej taka, która ma mała wypłatę. Trzymanie pieniędzy w skarpecie już dawno przestało się sprawdzać. Dobre konto oszczędnościowe możesz podzielić na poszczególne cele, a nawet zablokować możliwość wypłacania z nich pieniędzy. Możesz też ustawić przelewy automatyczne, dzięki którym zaplanowana suma będzie się “sama odkładać” każdego miesiąca. Nawet zarabiając mało, oszczędzisz dużą sumę w skali roku.
4. Konsekwencja i cierpliwość
Pamiętaj też, że kluczowe w oszczędzaniu są konsekwencja i cierpliwość, ale… nie nauczysz się ich od razu. Daj sobie czas na błędy i wyciągaj z nich wnioski. Jeśli w pierwszym miesiącu oszczędziłeś mniej, niż zakładałeś, to żaden problem. Z czasem dojdziesz do wprawy.