Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Kaloryfery pracują już pełną parą, a Ty martwisz się o duży rachunek? Wbrew pozorom na ogrzewaniu da się oszczędzić tak, aby nie marznąć we własnym domu. Trzeba tylko przestrzegać kilku wskazówek, które zmniejszą opłaty za gaz.

1. Wyłącz ogrzewanie, gdy jesteś poza domem
Jeśli wychodzisz na dłuższy czas i zostawiasz włączone ogrzewanie, to marnujesz pieniądze. Warto więc zadbać o to, aby ich wyłączanie przed opuszczeniem domu stało się naszym nawykiem. Wprawdzie w blokach z ciepła korzystają też sąsiedzi, przez co bardzo prawdopodobne, że to właśnie oni odczują zakręcenie kaloryferów, ale nie powinniśmy się tym przejmować. Chodzi przecież o nasze pieniądze.

2. Nie zasłaniaj grzejnika
Odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu wiąże się też z cyrkulacją ciepła. Czasami celowo zasłaniamy kaloryfery, bo nie prezentują się najlepiej w naszym pokoju, ale nie powinniśmy tego robić. Zaleca się zostawienie minimum 10 cm odstępu między grzejnikiem a meblem. Pamiętaj, że zasłonięty kaloryfer grzeje mocniej i marnuje oddane ciepło.

3. Zamykaj drzwi
Ogrzanie całego domu nie jest najprostsze. Zdecydowanie łatwiej zadbać o utrzymanie ciepła np. tylko w sypialni lub salonie. Aby nie marnować ciepła, za które przecież płacimy, powinniśmy więc zamykać drzwi od pomieszczeń. Dzięki temu mieszkanie dłużej będzie ogrzane.

4. Uszczelnij okna i drzwi
Wiele ciepła ucieka przez nieszczelne okna oraz drzwi. Sporo zaoszczędzimy na ogrzewaniu, jeżeli pierw zadbamy o uszczelnienie tego typu przestrzeni. Jest to niezwykle ważne w przypadku umiejscowienia grzejnika np. pod parapetem. 

Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, koniecznie skorzystaj ze wskazówek wyżej. Nie wymagają wiele zachodu, a odciążą portfel niejednej osoby. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sposoby oszczędzania na ogrzewaniu są zależne od metody weryfikacji zużycia ciepła, np. nie wszystkie rady sprawdzą się w przypadku podzielników ciepła.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu