Jak oszczędzać na wakacje?

Początek wiosny to idealny moment, aby zastanowić się nad wakacjami i nad tym, czy mamy na nie fundusze. Jeśli dotychczas nic nie odłożyłeś, najwyższa pora zacząć. Doradzamy, jak oszczędzać na wakacje – efektownie, regularnie i z sukcesem!

Oszczędzanie na wakacje… ale jakie?

Na początek trzeba podkreślić jedno: aby oszczędzać na wakacje, najpierw trzeba wakacje zaplanować. To właśnie od rodzaju urlopu, jego terminu i wstępnego oszacowania kosztów całego wyjazdu zależy, czy oszczędzanie się powiedzie. Z pewnością nie ma co się łudzić, że odłożysz na trzytygodniowe wakacje w egzotycznym kraju, jeśli zarabiasz niewiele i zostało ci zaledwie pół roku.

W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę wakacje, na które naprawdę da się oszczędzić. Tak naprawdę polega to na szukaniu kompromisów.

  • Termin – najdroższe urlopy to te odbywające się w sezonie wakacyjnym. Wtedy ceny biletów lotniczych, zakwaterowania i jedzenia szybują w górę. Być może warto więc rozważyć wakacje poza sezonem? Wczesna wiosna lub jesień wcale nie są takie złe, zwłaszcza jeśli masz na oku podróż do ciepłych krajów.
  • Transport – bilety lotnicze to duży wydatek, ale można go zmniejszyć, polując na okazję. Raz na jakiś czas linie proponują okazyjne loty w niższej cenie i to właśnie je warto mieć na oku. Pamiętaj też, że czasami lepszym wyborem mogą być inne środki transportu np. autobus lub pociąg.
  • Zakwaterowanie – postaraj się nie przepłacać za zakwaterowanie, zwłaszcza gdy zamierzasz spędzać czas na zwiedzeniu, nie na odpoczywaniu w hotelu. Porównaj różne oferty, rozważ wybór pokoju u prywatnej osoby.
  • Kierunek podróży – niektóre kierunki turystyczne są drogie przede wszystkim dlatego, że oblegane. Pomyśl nad tańszymi, mniej popularnymi alternatywami.

Jak oszczędzać na wakacje?

Kiedy już zaplanujesz urlop z uwagą na koszty i wstępnie wszystko podliczysz, możesz rozpocząć oszczędzanie na wakacje. Przyjrzyj się swojemu budżetowi i wyznacz kwotę, jaką jesteś w stanie odłożyć każdego miesiąca. Warto trzymać się takich założeń, jak “co miesiąc odłożę 10 proc. mojej wypłaty”. Jest to realne postanowienie, które ani nie zniechęca, ani nie nadwyręża domowego budżetu.

Kolejny krokiem jest szukanie oszczędności na co dzień. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na pozornie drobne wydatki i niewielkie zmiany. Gdyby zsumować je w skali miesiąca, okazałoby się, że niepotrzebnie wydajesz co najmniej kilkadziesiąt złotych. Kwotę tę możesz przeznaczyć na wakacje.

  • Rób zakupy z listą – dzięki temu nie wydasz więcej, niż zaplanowałeś.
  • Płać gotówką – widząc wydawane pieniądze, będziesz bardziej skłonny do wydawania mniejszych kwot.
  • Szukaj alternatywnych rozwiązań – może warto zmienić abonament telewizyjny lub zacząć płacić rachunki przez mojeplatnosci.pl? To niewielkie zmiany, które mogą zrobić wielką różnicę.
  • Odmów sobie kilku przyjemności – wcale nie potrzebujesz kilku wyjść do restauracji w miesiącu. Odmawiając sobie takiego wydatku i podobnych, sporo zaoszczędzisz.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu