Oszczędzanie wody jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim przekłada się na mniejsze wydatki. Gdy domowy budżet jest niewielki, mniejsze rachunki za wodę mogą być na wagę złota. Tylko jak oszczędzać wodę, aby naprawdę poczuć różnicę? Przygotowaliśmy kilka sposobów, które działają.
Sposoby na oszczędzanie wody
1. Szybki prysznic zamiast kąpieli
Nie ma nic złego w gorącej kąpieli wziętej raz na jakiś czas. Problemem jest dopiero regularna kąpiel zamiast prysznica. Aby napełnić wannę, potrzeba nawet 100 litrów wody, podczas gdy prysznic wymaga ok. 50 litrów, a nawet mniej, bo ilość zużytej wody możesz cały czas kontrolować. Nie odkręcasz niepotrzebnie kurka np. gdy nakładasz szampon na włosy lub mydlisz ciało. Dlatego jeśli chcesz oszczędzać wodę, koniecznie zamień kąpiel na prysznic!
2. Pralkę ładuj do pełna
Pralki to urządzenia, które zużywają naprawdę dużo wody. Odczuwają to zwłaszcza duże rodziny i te posiadające starą, mało wydajną pralkę. Aby oszczędzić wodę w trakcie prania, warto wstawiać je tylko wtedy, gdy pralka jest pełna. Ważne! Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Przeładowanie pralki może ją uszkodzić.
3. Zainwestuj w zmywarkę
Jeśli nie posiadasz jeszcze zmywarki, a chcesz oszczędzać wodę, obowiązkowo rozważ zakup tego urządzenia. Nawet stara zmywarka zużywa mniej wody, niż zużywasz jej Ty podczas zmywania. Pamiętaj tylko o tej samej zasadzie, która dotyczy prania. Włączaj zmywarkę wtedy, gdy jest już pełna.
4. Wykorzystuj wodę ponownie
Nie każdy zużyty litr wody da się wykorzystać ponownie, ale czasami jest to możliwe. Warto wtedy rozważyć taką możliwość. Może woda po gotowaniu przyda ci się w ogródku? Może woda z kąpieli nada się do umycia auta?
5. Zakręć wodę w czasie golenia i mycia zębów
To podstawa, ale warto ją podkreślić. Jeśli chcesz oszczędzać wodę, pamiętaj o zakręcaniu wody podczas takich czynności jak mycie zębów czy golenie.
6. Nie odkręcaj wody w pełni
Do umycia rąk czy twarzy wcale nie potrzebujesz dużego ciśnienia wody. Wyrób sobie nawyk odkręcania kurka tylko do połowy, a Twój portfel poczuje ulgę. Możesz też zainwestować w nowoczesne baterie z funkcją ograniczenia wypływu ciepłej wody.
7. Zlokalizuj awarie
Czasami nawet nie wiemy, że marnujemy wodę. Być może któryś z Twoich kranów przecieka od roku? To pozornie mały problem, ale po dłuższym czasie generuje duże wydatki. Zmarnowaną w ten sposób wodę można przecież wykorzystać. Dlaczego masz za nią płacić, jeśli spływa z powrotem do sieci?
8. Załóż perlator
Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody jest założenie perlator na kran. To tanie narzędzie, dzięki któremu woda napowietrza się. Strumień wody jest silniejszy, chociaż zużywasz jej mniej. Jeśli masz w domu stare typy baterii, perlator jest prawie koniecznością.