Jak płacić BLIKIEM?

BLIK – pojęcie, o którym jest głośno. Czym właściwie jest? Kto może go używać? Czy to bezpieczne? Jak płacić BLIKIEM? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Czym jest BLIK?

BLIK to bezgotówkowy sposób płatności. System został wprowadzony na rynek w 2015 roku przez Polski Standard Płatności. Kontrolowany jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Obecnie z systemu korzysta większość polskich banków.

Jak działa BLIK?

System generuje jednorazowe kody w telefonie, które obsługiwane są przez aplikacje bankowe. Kody mają zazwyczaj 4 cyfry, ale ich długość może być różna w zależności od wykonywanej transakcji. Ważne są tylko przez chwilę – 120 sekund, czyli 2 minuty. Kod należy wpisać we wskazanym miejscu, a następnie potwierdzić płatność w aplikacji. Jak płacić BLIKIEM krok po kroku, dowiesz się, czytając dalej.

Jak płacić BLIKIEM?

1. Musisz posiadać konto w banku, który obsługuje płatności BLIKIEM.
2. Jeśli nie masz na telefonie aplikacji bankowej, musisz ją zainstalować.
3. Dokonując płatności, wybierasz opcję zapłać BLIKIEM.
4. Uruchamiasz aplikację bankową i kod BLIK.
5. Wpisujesz kod wygenerowany w aplikacji do odpowiedniego miejsca (terminal, pole w systemie szybkich płatności internetowych).
6. Potwierdzasz płatność w aplikacji, wpisując PIN, którym się logujesz.

Płatność powinna zostać wykonana od razu po jej potwierdzeniu w aplikacji.

Gdzie można płacić BLIKIEM?

Używając BLIKA, można wykonywać liczne transakcje bezgotówkowe. Są to:

  • płatności w sklepach internetowych,
  • płatności w sklepach stacjonarnych,
  • wypłaty w bankomatach,
  • przelewy na telefon,
  • czeki.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Chociaż nie jest to takie oczywiste, płatności BLIKIEM są o wiele bezpieczniejsze od transakcji wykonywanych kartą. Dlaczego? Karty płatnicze można stosunkowo łatwo zeskanować – przestępcy bez problemu uzyskują dostęp do naszych pieniędzy. Kod BLIK ważny jest natomiast tymczasowo. Zeskanowany czy sfotografowany na nic zda się złodziejowi już po upływie 2 minut.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest potwierdzenie płatności w aplikacji za pomocą kodu PIN. Transakcja nie zostanie wykonana, jeśli potencjalny złodziej nie ma dostępu do twojego smartfona. Dodatkowo możesz też zablokować aplikację na telefonie, logując się do banku na komputerze. Dzięki temu złodziej nie skorzysta z BLIKA, nawet będąc w posiadaniu twojego telefonu.

BLIK jest więc rozwiązaniem bezpiecznym. Warto też wiedzieć, że nad transakcjami czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu