Jak płacić NFC?

Technologia NFC to jeden ze sposobów płatności telefonem. Działa podobnie do płacenia kartą zbliżeniową, ale ponieważ nie wymaga od użytkownika wyciągania portfela, uważany jest za wygodniejszy. Jak płacić NFC? Tłumaczymy.

Technologia NFC: jak to działa?

NFC to technologia, która wykorzystuje bazy radiowe o wysokiej częstotliwości w celu nawiązania bezprzewodowego połączenia z innym urządzeniem. Połączenie NFC jest jednak niewielkie. Zachodzi zaledwie na odległość ok. 20 cm.

Technologię NFC można porównać do Wi-fi lub Bluetootha, ale w odróżnieniu od tych rozwiązań NFC bazuje na indukcji magnetycznej. Dzięki temu komunikacja zachodzi nie tylko między telefonami, ale też np. między telefonem a czytnikiem elektronicznym do płatności zbliżeniowych. Dzięki temu możemy płacić NFC za pomocą smartfona.

Jak płacić NFC?

Jednym ze sposobów wygodnych płatności zbliżeniowych jest technologia NFC. Jak płacić, wykorzystując ją? To bardzo proste. Jednak na samym początku, musisz upewnić się, że twój telefon posiada antenę NFC. Bez niej płacenie NFC będzie niemożliwe.

Kolejnym krokiem jest instalacja aplikacji do płatności zbliżeniowych, czyli aplikacji banku, w którym masz kartę. Funkcja NFC jest dostępna w większości banków, ale dla pewności możesz skontaktować się z biurem obsługi klienta i zapytać, czy twój bank obsługuje płatności NFC. Jak płacić i czy potrzebny jest kontakt z operatorem – o to również możesz zapytać. Dawniej można było płacić NFC tylko po wymianie karty SIM u operatora, więc warto dowiedzieć się, czy bank na pewno korzysta z nowszych technologii.

Banki umożliwiające płacenie NFC to:

  • Alior Bank
  • ING Bank
  • T-Mobile Usługi Bankowe
  • Eurobank
  • Pekao SA
  • PKO BP
  • Santander Bank Polska
  • Millennium Bank
  • Getin Noble Bank 
  • mBank

W większości przypadków płacenie NFC nie wymaga żadnych przygotowań. Dotyczy to wszystkich, którzy mają już zainstalowaną aplikację bankową i posiadają w miarę nowy telefon. Co zrobić dalej, aby płacić NFC?

Tak naprawdę wystarczy tylko włączyć funkcję NFC w ustawieniach telefonu i zbliżyć urządzenie do czytnika. Aplikacja bankowa uruchomi się sama i błyskawicznie obsłuży transakcję.

Czy płacenie NFC jest bezpieczne?

Płatności zbliżeniowe od zawsze budziły kontrowersje, ale płacenie NFC uznawane jest za formę najbezpieczniejszą. Użytkownik musi bowiem odblokować telefon, aby zapłacić. Nie wystarczy więc wejść jedynie posiadanie urządzenia, aby płacić NFC. Tak jest natomiast w przypadku kart zbliżeniowych – wykonanie płatności poniżej 50 zł nie wymaga od użytkownika żadnej czynności poza zbliżeniem do czytnika. Nie ma dodatkowego zabezpieczenia w postaci wpisania kodu lub odblokowania czegoś (jak w telefonie), dlatego płacić NFC jest nie tylko wygodniej, ale też bezpieczniej.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu