Jak płacić telefonem?

Nikogo już nie dziwi, że telefony nie służą tylko do dzwonienia. Słuchamy na nich muzyki, robimy zdjęcia, czytamy, wyszukujemy informacje, a od niedawna możemy też…. płacić za ich pomocą!

Jak płacić telefonem?

Wielu wydaje się, że jest to jakaś trudna operacja, która wymaga specjalnej karty i obsłużenia skomplikowanej aplikacji, a wszystko to zajmuje więcej czasu niż standardowa płatność. To jednak nieprawda! W zasadzie telefonem posługujemy się jak kartą, czyli płacimy zbliżeniowo, lub z użyciem systemu BLIK. 

Płatność zbliżeniowa

Najpopularniejszymi elektronicznymi “portfelami” są obecnie Adroid Pay i Apple Pay. Obie aplikacje umożliwiają płatność zbliżeniową za pomocą technologii HCE. Niegdyś tego typu płatności wymagały posiadania karty NFC uzyskanej u operatora, lecz najnowsze rozwiązanie opiera się na połączeniu aplikacji z informacjami zawartymi w tzw. chmurze. Wystarczy jedynie uzupełnić kilka pól, aby w pełni korzystać z płatności zbliżeniowych telefonem.

Wielu wydaje się, że jest to niebezpieczne rozwiązanie, ponieważ udostępniamy dane naszych kart. Tymczasem zabezpieczenia wspomnianych aplikacji są jedną z najbardziej zaawansowanych infrastruktur ochrony danych na świecie. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że sklep nie uzyskuje danych karty.

BLIK

Jak płacić telefonem za pomocą systemu BLIK? W tym przypadku karta płatnicza jest zatępiona sześciocyfrowym kodem uzyskanym w aplikacji banku. Nie jest to płatność zbliżeniowa; otrzymany kod należy wpisać ręcznie na terminalu płatniczym. System BLIK to polski system płatności, który został uruchomiony z inicjatywy kilku banków.

Inne metody

Przy odpowiedzi na pytanie, jak płacić telefonem, należy również wspomnieć o aplikacjach, za pomocą których dokonujemy różnych płatności, np. opłacamy rachunki lub doładowujemy energię czy telefon. Tego typu aplikacją jest choćby ta należąca do mojeplatnosci.pl. To prosty sposób na wykonanie płatności telefonem za usługi online. 

Podsumowując, telefonem możemy płacić zbliżeniowo lub za pomocą systemu BLIK. Ponadto wykonanie różnego rodzaju płatności umożliwiają nam przeznaczone do tego aplikacje.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu