Jak poprawić ocenę w BIK?

Sprawdzanie oceny punktowej w Biurze Informacji Kredytowej jest jedną z pierwszych czynności, jaką wykonuje bank przed decyzją o przyznaniu kredytu oraz o jego wysokości. Jeśli myślisz o kredycie, np. hipotecznym, warto nie tylko poznać swoją aktualną ocenę punktową BIK, ale również sposoby na jej poprawę. 

Czym jest scoring BIK?

Scoring, czyli ocena punktowa służy do oceny wiarygodności pożyczkobiorcy. Każdy, kto choć raz zaciągnął kredyt, pożyczkę lub kupił produkt na raty, znajduje się w Biurze Informacji Kredytowej. Niska ocena w BIK utrudnia uzyskanie pożyczki, wysoka natomiast wpływa pozytywnie na zdolność kredytową. 

Co wpływa na ocenę w BIK?

Ocena punktowa jest wyliczana indywidualnie dla każdego użytkownika na podstawie szeregu informacji i zmiennych. Wiarygodność kredytowa każdego klienta jest określana poprzez porównanie go do innych klientów, którzy już otrzymali kredyty.  Maksymalna ilość punktów to 100, a najmniejsza - 1. Według BIK, 80 punktów to wynik bardzo dobry, a 60 - dobry. Niższa ilość punktów może obniżyć zdolność kredytową, jednak istnieje kilka sposobów na podwyższenie punktacji. 
Niski scoring BIK nie musi być od razu powodem do obaw, jest bowiem kilka prostych sposobów na jego poprawienie.


Spłacaj pożyczki w terminie

Przestrzeganie tej prostej zasady nie tylko uchroni przed odsetkami i karami za opóźnienia, ale również pozytywnie wpływa na wysokość oceny w BIK. Bez względu na wysokość raty - terminowe regulowanie należności. 

Nie wysyłaj wielu wniosków kredytowych w tym samym czasie

Wnioskowanie o kilka pożyczek w tym samym czasie nie jest dobrą praktyką, szczególnie, jeśli zależy nam na wysokiej ocenie. 

Nie przekraczaj limitu karty kredytowej

Korzystaj rozsądnie z karty kredytowej, spłacaj ją w trybie bezodsetkowym, a najlepiej rozłóż spłatę karty na raty i nie korzystaj z pieniędzy z limitu z wyjątkiem sytuacji, w której jest to konieczne. 

Korzystaj z rat 0%

Wiele osób, które nigdy nie korzystały z kredytów i pożyczek jest zaskoczonych niską zdolnością kredytową, na przykład w sytuacji, w której starają się o pierwszy kredyt i jest to kredyt na mieszkanie. Dla banków bardziej wiarygodnym klientem jest ten, który spłacił 10 kredytów niż ten, który nie miał ich nigdy. Dlatego w ramach budowania zdolności kredytowej warto korzystać z zakupów na raty 0% i oczywiście płacić należności w terminie. 

Jak widać, kluczem do sukcesu jest regularne regulowanie należności. Dzięki serwisowi mojeplatnosci.pl możesz w prosty sposób kontrolować rachunki i raty kredytów i zarządzać wszystkimi płatnościami w jednym miejscu. 

 

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu