Jak uporządkować rachunki i dokumenty?

Istnieje kilka miejsc, w których warto zawsze mieć porządek. Należy do nich szafka z dokumentami i rachunkami, w której porządek pozwala zachować szybkie odnalezienie potrzebnych dokumentów i większą kontrolę nad wydatkami. Jak uporządkować rachunki i nie pogubić się w stosie dokumentów? Odpowiedzi w artykule! 

Znajdź miejsce dla dokumentów

Nie ma jednej, uniwersalnej metody przechowywania dokumentów. Niektórzy wybierają segregatory, inni wolą segregować dokumenty i rachunki w teczkach lub pudełkach. Zastanów się więc, ile dokumentów posiadasz, w którym miejscu w mieszkaniu będą przechowywane i który sposób wydaje ci się najwygodniejszy. Następnie kup odpowiednie produkty do przechowywania i przejdź do kolejnego kroku….

Segregacja dokumentów

Wyjmij wszystkie dokumenty i rachunki, jakie posiadasz i oddziel te, które należy wyrzucić od tych, które wciąż powinny być przechowywane. Następnie zapisz na kartce wszystkie kategorie dokumentów, jakie znajdują się w twoim domu. Przykładowo, mogą to być kategorie: 

 • Ubezpieczenia
 • Samochód
 • Dom - rachunki (czynsz, prąd, gaz)
 • Dom - dokumenty mieszkaniowe (akt własności etc.)
 • Rachunki - TV, telefon, Internet
 • Paragony
 1. odzież i buty
 2. sprzęt rtv agd
 3. meble
 4. inne
 • Dokumenty medyczne 
 • Edukacja 

Każda kategoria powinna znaleźć się w osobnej teczce lub segregatorze. Dokumenty układaj chronologicznie, a każdą teczkę opisz wyraźnie. Paragony warto kserować - z czasem druk ściera się, co w przypadku produktów z długą, np. 10-letnią gwarancją ma duże znaczenie. Paragony przechowuj w koszulkach w kolejności chronologicznej. 

Jak przechowywać dokumenty? 

Segregatory lub teczki z dokumentami przechowuj w szafkach lub regałach. Dostęp do nich powinien być łatwy, dzięki czemu uzupełnianie ich o nowe paragony czy rachunki nie będzie wymagało wysiłku. Im częściej zamierzasz sięgać po dokumenty, tym łatwiejszy powinien być do nich dostęp. 

    
Odkładaj i dokładaj na bieżąco

Aby porządek w dokumentach stał się normą, a nie okazjonalną sytuacją, musisz przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, odkładaj na miejsce wyjęte dokumenty. Nie zostawiaj ich na wierzchu dłużej, niż naprawdę tego potrzebujesz. Po drugie - dokładaj i uzupełniaj rachunki i dokumenty na bieżąco. Jeśli zastosujesz wyżej wymienione sposoby, dokładanie dokumentów do opisanych i uporządkowanych segregatorów będzie dziecinnie proste. 
    
Jeśli do tej pory w Twoich dokumentach panował bałagan, uporządkowanie go może zająć nawet kilka godzin. Jednak czas, który poświęcisz na segregację dokumentów szybko się zwróci - na przykład kiedy następnym razem będziesz szukać paragonu za buty, które reklamujesz. Pamiętaj, że rachunki za czynsz, prąd czy telewizję możesz przechowywać również w serwisie mojeplatnosci.pl, w którym będziesz miał dostęp także do historii płatności. 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu