Istnieje kilka miejsc, w których warto zawsze mieć porządek. Należy do nich szafka z dokumentami i rachunkami, w której porządek pozwala zachować szybkie odnalezienie potrzebnych dokumentów i większą kontrolę nad wydatkami. Jak uporządkować rachunki i nie pogubić się w stosie dokumentów? Odpowiedzi w artykule!
Znajdź miejsce dla dokumentów
Nie ma jednej, uniwersalnej metody przechowywania dokumentów. Niektórzy wybierają segregatory, inni wolą segregować dokumenty i rachunki w teczkach lub pudełkach. Zastanów się więc, ile dokumentów posiadasz, w którym miejscu w mieszkaniu będą przechowywane i który sposób wydaje ci się najwygodniejszy. Następnie kup odpowiednie produkty do przechowywania i przejdź do kolejnego kroku….
Segregacja dokumentów
Wyjmij wszystkie dokumenty i rachunki, jakie posiadasz i oddziel te, które należy wyrzucić od tych, które wciąż powinny być przechowywane. Następnie zapisz na kartce wszystkie kategorie dokumentów, jakie znajdują się w twoim domu. Przykładowo, mogą to być kategorie:
- Ubezpieczenia
- Samochód
- Dom - rachunki (czynsz, prąd, gaz)
- Dom - dokumenty mieszkaniowe (akt własności etc.)
- Rachunki - TV, telefon, Internet
- Paragony
- odzież i buty
- sprzęt rtv agd
- meble
- inne
- Dokumenty medyczne
- Edukacja
Każda kategoria powinna znaleźć się w osobnej teczce lub segregatorze. Dokumenty układaj chronologicznie, a każdą teczkę opisz wyraźnie. Paragony warto kserować - z czasem druk ściera się, co w przypadku produktów z długą, np. 10-letnią gwarancją ma duże znaczenie. Paragony przechowuj w koszulkach w kolejności chronologicznej.
Jak przechowywać dokumenty?
Segregatory lub teczki z dokumentami przechowuj w szafkach lub regałach. Dostęp do nich powinien być łatwy, dzięki czemu uzupełnianie ich o nowe paragony czy rachunki nie będzie wymagało wysiłku. Im częściej zamierzasz sięgać po dokumenty, tym łatwiejszy powinien być do nich dostęp.
Odkładaj i dokładaj na bieżąco
Aby porządek w dokumentach stał się normą, a nie okazjonalną sytuacją, musisz przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, odkładaj na miejsce wyjęte dokumenty. Nie zostawiaj ich na wierzchu dłużej, niż naprawdę tego potrzebujesz. Po drugie - dokładaj i uzupełniaj rachunki i dokumenty na bieżąco. Jeśli zastosujesz wyżej wymienione sposoby, dokładanie dokumentów do opisanych i uporządkowanych segregatorów będzie dziecinnie proste.
Jeśli do tej pory w Twoich dokumentach panował bałagan, uporządkowanie go może zająć nawet kilka godzin. Jednak czas, który poświęcisz na segregację dokumentów szybko się zwróci - na przykład kiedy następnym razem będziesz szukać paragonu za buty, które reklamujesz. Pamiętaj, że rachunki za czynsz, prąd czy telewizję możesz przechowywać również w serwisie mojeplatnosci.pl, w którym będziesz miał dostęp także do historii płatności.