Jak wyglądają opłaty za wywóz śmieci w 2018


    Kiedy w naszym koszu lądują resztki jedzenia lub opakowania po zakupionych produktach, zwykle nie zastanawiamy się, jakie są ich dalsze losy. Tymczasem składowanie lub utylizowanie odpadów wymaga energii oraz miejsca - dlatego też z wywozem śmieci wiążą się pewne opłaty. Zobacz, jak zmienią się one w 2018 roku!

 

    Opłaty za wywóz śmieci - co się w nich kryje

    Opłaty za wywóz śmieci to tak naprawdę nie tylko koszty wywiezenia naszych śmieci, ale także koszt składowania ich na wysypisku. Kwoty, jakie musimy zapłacić ta pozbycie się odpadów, są zależne od kilku czynników - odległości naszego miejsca zamieszkania od wysypiska, tego, czy śmieci pochodzą z domów mieszkalnych czy lokali usługowych, a także od tego, czy śmieci segregujemy, czy też nie. Co ciekawe, stawki za wywóz śmieci są wyższe dla mieszkańców domów jednorodzinnych niż dla osób zamieszkujących kamienice i bloki. Oczywiście, w każdym mieście ceny te mogą być trochę inne.

 

    Rok 2018 - czas podwyżek

    W bieżącym roku opłaty za wywóz śmieci w niektórych miastach będą wyższe, niż w latach ubiegłych. Wynika to z tego, że Ministerstwo Środowiska chce powstrzymać gospodarujących odpadami przed składowaniem odpadów zmieszanych  i “promować” zbiórkę z podziałem na papier, szkło i plastik. Podwyższenie opłat za składowanie ma przyczynić się do zwiększenia poziomu recyklingu. Zgodnie z planem resortu, w roku 2020 za składowanie jednej tony trzeba będzie zapłacić 270 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż na chwilę obecną. Podwyższeniu ulegną też opłaty za składowanie odpadów opakowaniowych, odpadów pochodzących z mechanicznej obróbki odpadów komunalnych, zużytych baterii, akumulatorów i sprzętu elektrycznego. Niestety, niektóre gminy podwyższone koszty “przerzucą” na mieszkańców, podczas gdy inni nie zostaną objęci podwyżkami.

 

    Jak płacić i nie cierpieć

    Wiemy już, że opłaty za wywóz śmieci w bieżącym roku dla wielu osób będą wyższe - nikogo z nas chyba ta informacja nie cieszy. Stare powiedzenie mówi jednak, że “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” - można więc sprawić, by opłacanie rachunków trwało tak krótko, że nasze oczy ledwo zarejestrują tę nieprzyjemną czynność! Jest to możliwe dzięki stronie mojeplatnosci.pl - alternatywie dla opłacania rachunków w sposób tradycyjny. Osoby, które posiadają konto na tym portalu, mogą uregulować tutaj opłaty za wywóz śmieci, wodę, prąd, gaz czy telefon za pomocą kilku kliknięć myszką! Możesz dodać tutaj wszystkie eBOKi wystawców Twoich rachunków, dzięki czemu będą się one znajdowały w jednym miejscu. Jeśli chciałbyś, aby płacenie rachunków “odeszło w niepamięć”, możesz ustawić sobie opcję opłat cyklicznych - po automatycznym dokonaniu opłaty otrzymasz jedynie informację, że rachunki zostały opłacone. Dostępna jest również aplikacja mojeplatnosci na urządzenia mobilne - dzięki niej będziesz mógł uregulować swoje rachunki także wtedy, gdy akurat nie masz dostępu do komputera.

 

    Dzięki stronie mojeplatnosci.pl płacenie za rachunki jest blyskawiczne, bezpieczne i… prawie nieodczuwalne! Przeczytaj więcej o opłatach za śmieci za pośrednictwem naszej strony: Opłaty za śmieci

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu