Jak wyjść z długu? 4 rady dla zadłużonych

Jak wyjść z długu? Krajowy Rejestr Długów oszacował, że 2,5 mln Polaków zmaga się z zadłużeniem, a łączna kwota tych długów wynosi aż 43 mld zł. Statystyki są ponure, a podane liczby mają tendencję wzrostową. 

Jak wyjść z długu?

Coraz więcej osób zastanawia się, jak walczyć z zadłużeniem. Dług jest bowiem niebezpieczny i grozi nawet utratą całego majątku. Nie oznacza to jednak, że musisz panikować. Oto 4 rady dla zadłużonych.

1. Oceń rozmiar problemu

Musisz wiedzieć dokładnie, na jaką kwotę jesteś zadłużony i u jakiej instytucji. Dopiero wtedy będziesz w stanie realnie ocenić, czy problem jest duży oraz jakiego działania wymaga. Jeśli pogubiłeś się już w formalnościach, możesz złożyć wnioski do Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor o udostępnienie raportów. Znajdziesz w nich szczegółowe informacje o zadłużeniu, a także o kredytach i pożyczkach. Tego typu raporty wydawane są bezpłatnie co pół roku.

2. Oszczędzaj

Ten punkt wydaje się dość oczywisty, ale chodzi w zasadzie o zmianę przyzwyczajeń, które generują dodatkowe wydatki. Musisz nauczyć się odróżniać potrzebę od zachcianki. Dobrym pomysłem jest zbieranie wszystkich paragonów i robienie swego rodzaju rachunku sumienia po całym tygodniu – zaznaczasz na paragonie pozycje niezbędne i te, które kupiłeś pod wpływem chwili. Z czasem nauczysz się zwracać uwagę na te drugie i po prostu ich nie kupisz. Warto też zrezygnować z nałogów, zwłaszcza z kosztownych papierosów.

3. Zaplanuj strategię

Jak wyjść z długu bez strategii? Nie da się. Dług wymaga planowania i to długoterminowego. Sprawdź, które zobowiązania możesz spłacać na bieżąco. Pamiętaj o wszystkich opłatach, takich jak opłaty za wywóz śmieci. Zorientuj się też w tym, czy możesz jakieś zamrozić lub rozłożyć na raty dopasowane do Twojej sytuacji finansowej. Po zebraniu tych informacji musisz tylko pozostać konsekwentny. Zadłużenie należy spłacać systematycznie.

4. Znajdź dodatkowe źródło dochodu

To kolejna rada z serii oczywistych, ale okazuje się, że niewielu ją stosuje. Niestety, nie ma żadnej magicznej odpowiedzi na to, jak wyjść z długu. Zadłużonym osobom trudno podjąć dodatkową pracę, najczęściej niezgodną z ich zawodem i przyzwyczajeniami. Należy więc w tym miejscu podkreślić, że żadna praca nie hańbi, a dodatkowe źródło dochodu może uratować niejeden budżet. Zorientuj się jak dorobić do wpłaty i uzyskac dodatkowy zarobek. 

Pamiętaj, że wyjście z długu jest możliwe tylko wtedy, kiedy podejdziesz do sprawy racjonalnie. Nie panikuj i zacznij spłacać swoje zobowiązania w oparciu o zaproponowane rady.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu