Jak wytrwać w postanowieniu oszczędzania pieniędzy?

Oszczędzanie, tuż obok schudnięcia i zmiany nawyków żywieniowych, jest najczęstszym postanowieniem noworocznym. Ale jak każdy wie - z postanowieniami bywa różnie, a najczęściej jest jednak tak, że już w lutym o nich zapominamy. Jak wytrwać w postanowieniu oszczędzania pieniędzy? Tego dowiesz się, czytając do końca.

Cel

Aby wytrwać w postanowieniu oszczędzania pieniędzy, trzeba przede wszystkim wyznaczyć sobie konkretny cel. Trudno jest bowiem oszczędzać, jeśli nie wiemy, na co właściwie okładamy. 

Tak, tak… Możesz powiedzieć, że oszczędzanie pieniędzy jest celem samym w sobie. Niemniej, nie jest to cel, za którym idzie jakaś motywacja, a ta jest kluczowa, bo aby wytrwać w postanowieniu oszczędzania, trzeba widzieć w tym cel. Ustal więc, że odkładasz pieniądze np. na wakacje, nowy samochód lub remont.

Kontrola nad wydatkami

Nie da się wytrwać w postanowieniu oszczędzania pieniędzy, jeśli pieniądze znikają z twojego portfela w niewyjaśnionych okolicznościach. Innymi słowy, musisz mieć kontrolę nad swoimi wydatkami. Nie chodzi co prawda o liczenie każdego grosza, ale powinieneś być świadomy tego, na co i ile wydajesz.

W tym celu określ swój budżet, analizując miesięczne wydatki. Szybko zauważysz, na co przeznaczasz największe sumy i na czym możesz zaoszczędzić. Kontrolując swoje wydatki na tych polach, wytrwasz w postanowieniu oszczędzania.

Systematyczność

Każdy, kto chce wytrwać w postanowieniu oszczędzania pieniędzy, zdaje sobie sprawę z tego, że oszczędzanie musi stać się jego nawykiem. Niestety, aby tak się stało, należy być systematycznym. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w dzisiejszych czasach pieniądze mogą się okładać same, więc systematyczność może ci przyjść poniekąd naturalnie. Jak to możliwe? Wystarczy, że zaplanujesz automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe. W ten sposób możesz oszczędzać wybraną kwotę przez cały rok, prawie wcale tego nie zauważając.

Wsparcie

Niekiedy bywa tak, że o wytrwaniu w postanowieniu oszczędzania decydują inni, nie ty. Bo przecież trudno jest odmówić najlepszemu przyjacielowi wyjścia na miasto czy ukochanej osobie jej wymarzonego prezentu. Dlatego tak ważne jest wsparcie. Jeśli chcesz wytrwać w postanowieniu oszczędzania, porozmawiaj o tym ze swoimi bliskimi. Dzięki temu ilość pokus, którym będziesz musiał stawić czoła, zmniejszy się.

Mniejsze rachunki

Wytrwanie w oszczędzaniu zależy też od tego, czy wykorzystasz wszystkie możliwości do oszczędzania. Oznacza to, że musisz dołożyć wszelkich starań, aby wygenerować oszczędności na polach, na których jest to możliwe, a które nie wymagają od siebie wielu zmian. Najprościej jest to natomiast zrobić, zmniejszając wysokość rachunków. Być może płacisz za telefon stacjonarny, chociaż posiadasz komórkę? Albo płacisz za kanały telewizyjne, których nie oglądasz? Zastanów się nad tym, bo być może wcale nie musisz zaciskać mocniej pasa, aby zaoszczędzić w nowym roku.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu