1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dla wielu ludzi oznacza to, że przekształcenie jest doskonałą okazją do zaoszczędzenia niemałych pieniędzy. Jak to zrobić?
Przekształcenie użytkowania wieczystego – zbiór informacji
Wielu ludzi nie do końca rozumie, na czym polega proces przekształcania, dlatego na początek warto wyjaśnić parę kwestii. Dzięki temu sposób na zaoszczędzenie na przekształceniu użytkowania wieczystego we własność stanie się o wiele łatwiejszy.
Wprowadzona w zeszłym roku ustawa sprawiła, że właściciele mieszkań i domów znajdujących się na gruntach w wieczystej dzierżawie automatycznie stali się właścicielami tych gruntów lub weszli w posiadanie udziałów w gruntach.
Dotyczy to wszystkich gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, czyli takich, których lokale mieszkaniowe zajmują co najmniej połowę całkowitej liczby lokali. Dotychczasowym właścicielom gruntów przysługuje opłata przekształceniowa, czyli rodzaj rekompensaty. To właśnie dzięki niej i bonifikacie można zaoszczędzić.
Jak zaoszczędzić na przekształceniu?
Opłata przekształceniowa to pierwszy krok do zaoszczędzenia na przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Ta rekompensata sprowadza się do tego, że należy płacić “wieczyste” przez następne 20 lat, nie do końca okresu dzierżawy (okres dzierżawy wieczystej wydawany był na 99 lat). Wysokość opłaty nie ulega zmianie, ale może być waloryzowana.
Gdzie to oszczędność? Tak naprawdę nie wiadomo, co by się stało po skończeniu okresu dzierżawy, a większość właścicieli musiałaby na to czekać ok. 70 lat. Należałoby więc płacić “wieczyste” przez tak długi czas, nie wiedząc nawet, czy grunty dalej zostaną w rękach właściciela. Płacenie tylko przez 20 lat z pewnością, że jest się właścicielem gruntów, to dobra oferta.
Najwięcej zaoszczędzić można jednak dzięki bonifikacie. Przysługuje ona każdemu, kto wniesie opłatę przekształceniową w całości, przy czym jej wielkość zależy od terminu spłaty. Najkorzystniej było wnieść opłatę jeszcze w 2019 r. - można było wtedy liczyć na bonifikatę w wysokości 60%. Z każdym kolejnym rokiem okazja maleje o 10 punktów procentowych i tak przez 5 lat. Oznacza to, że w 2020 roku możesz zyskać 50% bonifikaty, w 2021 40% itd. Najmniejsza bonifikata przysługuje w 2024 r. i jest to 10%.
Wartości te dotyczą gruntów należących do Skarbu Państwa, ale w zależności od samorządu okazje mogły być jeszcze lepsze, np. Jelenia Góra oferowała aż 99% bonifikaty, a Warszawa 98%. Nieco inne warunki przysługują też niepełnosprawnym, kombatantom i rodzinom wielodzietnym. Ci mogą liczyć na 99% bonifikaty po złożeniu odpowiedniego wniosku. Oznacza to, że można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy zł!
Jak skorzystać z bonifikaty od opłaty przekształceniowej? Wystarczy złożyć wniosek o naliczenie opłaty jednorazowej i udzielenie bonifikaty we właściwym urzędzie. Pamiętaj jednak, aby najpierw zaczekać na oficjalne pismo informujące o przekształceniu.