Jak zaplanować budżet na cały rok? 5 prostych wskazówek

Jak zaplanować budżet domowy z myślą o nowym roku? Zazwyczaj skupiamy się na planowaniu miesięcznym, lecz niektóre przyjemności (np. wakacje) wymagają myślenia przyszłościowego. Trzeba więc trzymać się pewnych zasad budżetowych przez cały rok. Jak zaplanować budżet domowy? Oto 5 prostych wskazówek, które Ci w tym pomogą.

1. Nie wydawaj wszystkiego

Prawidłowo zaplanowany budżet domowy to przede wszystkim stały dostęp do pieniędzy. Jeżeli  wydasz wszystko, co zarobiłeś w danym miesiącu, to wiele ryzykujesz. Bo co jeśli termin wypłaty się opóźni? Zawsze wydawaj mniej, niż zarabiasz. I nie mowa tu nawet o odkładaniu. Pieniądze po prostu trzeba mieć.

2. Zbieraj rachunki i sprawdzaj historię konta

Zbieranie rachunków i monitorowanie konta bankowego sprawią, że będzie Ci łatwiej zaplanować budżet. Świadomość tego, ile i na co wydajesz, pozwala myśleć z wyprzedzeniem. Bo kiedy mowa o budżecie domowym na cały rok, trzeba wiedzieć, na co wydajemy najwięcej. Dopiero potem można stawiać cele lub zaciskać pasa. Policz wszystkie opłaty, również te drobne jak opłaty za wywóz śmieci

3. Zawsze coś odkładaj

Budżet domowy na cały rok nie musi być wypełniony masą celów i dokładnymi planami. Podstawowym punktem, który trzeba zrealizować, jest po prost odkładanie. Nie są to pieniądze na konkretny cel, lecz pieniądze, które wydasz, kiedy będą potrzebne. A bardzo też możliwe, że nie wydasz ich wcale! Chodzi o nawyk i poczucie bezpieczeństwa.

4. Zaplanuj większy wydatek

Budżet na cały rok powinien zakładać jakiś większy wydatek. Mogą to być wakacje, zakup samochodu lub mieszkania itp. Wszystko oczywiście należy zaplanować z głową. Sprawdź, ile pieniędzy na realizację celu potrzebujesz, i podziel tę kwotę na 12 miesięcy. Jeśli jest za duża, nie panikuj. Możesz w budżecie domowym na ten rok odłożyć jedynie połowę całości. Grunt, abyś zdawał sobie sprawę z większego planu.

5. Sprawdzaj kalendarz

Jak planować budżet domowy na cały rok bez sprawdzenia kalendarza? Nie da się! Na początku roku należy dokładnie przyjrzeć się okazjom, które wymagają wydatków. W ten oto sposób będziesz wiedzieć, że w maju musisz przeznaczyć jakąś kwotę na prezent dla mamy, a w czerwcu na prezent dla dziecka. Wtedy też zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz w tym miesiącu mniej oszczędzić. Będziesz na to po prostu gotowy.

Planowanie budżetu domowego na cały rok to duże wyzwanie, do którego trzeba podejść z dystansem. Życie może nas bowiem zaskoczyć. Warto więc posiadać ogólny plan budżetowy, ale nie warto panikować, kiedy coś zaplanowanego w styczniu nie uda się w listopadzie. 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu