Jak zaplanować rozmieszczenie gniazdek w mieszkaniu?

Za mało gniazdek elektrycznych lub dziwne rozmieszczenie? Nie musisz martwić się tymi problemami, jeśli dobrze zaplanujesz rozkład gniazdek w mieszkaniu. Wbrew pozorom wstępny projekt możesz wykonać nawet bez pomocy profesjonalisty. 

Radzimy, jak zaplanować rozmieszczenie gniazdek, aby w przyszłości uniknąć problemów.

Rozmieszczenie gniazdek - rodzaj obwodów

Na początek warto sobe uzmysłowić, że prawidłowe rozmieszczenie gniazdek, czyli takie, które nie będzie nam później sprawiać problemów, zależy w dużej mierze od… wyobraźni. Jeszcze zanim zaplanujemy aranżujące poszczególnych wnętrz, musimy wyobrazić sobie, w jakim miejscu będą stały urządzenia wymagające podłączenia do prądu. To jedyny sposób na uniknięcie późniejszych przeciążeń instalacji. Ponadto, należy też pamiętać o estetyce - im lepiej rozmieszczone gniazdka, tym mniej widocznych przedłużaczy, które psują wystrój wnętrz.

Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, są rodzaje obwodów. Obwód trójfazowy jest wymagany wszędzie tam, gdzie będą podłączone urządzenia o dużym poborze energetycznym. Pamiętaj jednak, że nie zawsze urządzenie, które wydaje się pobierać dużo mocy, naprawdę pobiera jej aż tyle, np. zmywarka nie wymaga podłączenia do obwodu trójfazowego. Z tego powodu zawsze warto sprawdzić rzeczywisty pobór energetyczny urządzenia.  Można też kierować się klasą energetyczną podaną przez producenta.

Obwód jednofazowy powinien znaleźć się tam, gdzie urządzenia pobierają mniej energii. Do tego typu urządzeń zaliczamy np. pralkę, zmywarkę i telewizor.

Zakupy w przyszłości

Zastanawiając się, jak zaplanować rozmieszczenie gniazdek w mieszkaniu, nie zapomnij o zakupach, których dokonasz w przyszłości. Z roku na rok w naszych mieszkaniach znajduje się coraz więcej urządzeń elektrycznych i należy to wziąć pod uwagę. Zdaniem ekspertów w mieszkaniu o wielkości 75 m2 powinno znaleźć się minimum 5 obwodów.

Rozmieszczenie gniazdek - kilka wskazówek

  • W każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się co najmniej jedno podwójne gniazdko.
  • Nie chowaj gniazdek za drzwiami; zaplanuj je po przeciwnej stronie niż zawiasy.
  • Jeśli masz taką możliwość, zaplanuj instalację kilku gniazd USB (zwłaszcza w pomieszczeniach, w których będziesz ładować telefon czy tablet).
  • W kuchni umieść gniazdka  około 15 cm nad powierzchnią blatu i z dala od zlewu.
  • W łazience i kuchni warto zainstalować gniazdka różnicowoprądowe, czyli takie, które odłączą obwody, jeśli dojdzie do wypadku.
  • Umieszczenie gniazdek przy drzwiach zaplanuj poniżej wyłączników oświetlenia.

Wysokość montażu gniazdek

Zasadniczo zaleca się montaż gniazdek na wysokości około 20 cm nad podłogą, w odległości 2 m od siebie. Wyjątek stanowi rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia. W nich podłączone są urządzenia zwykle z krótkim kablem (kuchenka mikrofalowa, blender, suszarka), więc montaż powinien być co najmniej na wysokości 1 m. Najlepiej jednak, aby był po prostu na podobnej wysokości co blaty.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu