Jak zidentyfikować bank po numerze konta bankowego?

Nie wiesz, w jaki sposób rozpoznać bank za pomocą numeru rachunku bankowego? To prostsze niż myślisz! 

Przydatne narzędzie umożliwiające identyfikację po numerze konta bankowego

Pierwszym i jednocześnie najprostszym sposobem pozwalającym nam poznać jaki to bank po numerze konta, to skorzystanie z pomocy bezpłatnych narzędzi dostępnych w internecie. Z ich pomocą wystarczy, że wpiszemy w odpowiednim miejscu na stronie, numer konta bankowego i automatycznie wyświetli się nam informacja z nazwą naszego banku. W sytuacji, gdy przez pomyłkę wpiszemy zły numer rachunku bankowego, otrzymamy zwrotny komunikat z prośbą o poprawienie błędnych danych. Jest to rozwiązanie, które pomaga skutecznie i szybko sprawdzić poprawność numeru rachunku bankowego. 

Czym jest numer rozliczeniowy banku i jaką pełni funkcję?

Choć wiele osób nie ma tego świadomości to jeszcze kilkanaście lat temu, każdy bank posiadał swój własny identyfikator rachunków bankowych. Było to dużym utrudnieniem dla pracy banku, ponieważ każdy identyfikator składał się z dużej liczby znaków w przeróżnych konfiguracjach, co sprawiało, że wpisywanie danych do przelewu wielokrotnie kończyło się pomyłką, a w przypadku błędnego przelewu, jego nadawca musiał czekać nawet kilka tygodni na zwrot pieniędzy. Obecnie numer rozliczeniowy banku nadawany jest przez Bank Centralny i to właśnie ten numer jest podstawą do rozliczeń finansowych pomiędzy nadawcą a odbiorcą przelewu. Numer rozliczeniowy banku znajduje się w pozycji od 3 do 8 numerów rachunku bankowego i odpowiada za identyfikację adresata przelewu w przypadku rozliczeń krajowych.

Czym jest międzynarodowy numer rachunku bankowego?

Najczęściej spotykanym zapisem numeru konta bankowego, jest międzynarodowy numer rachunku bankowego w skrócie IBAN— International Bank Account Number. Ten standard numeracji kont bankowych, ułatwia rozliczenie przelewów zagranicznych w ponad 60. krajach na świecie. 

Z czego składa się numer IBAN?

Dwuliterowego kodu kraju, są to litery określające kod kraju w przypadku Polski będzie to PL

Dwucyfrowej sumy kontrolnej

Identyfikatora instytucji bankowej

Rachunku bankowego klienta

W dużym uproszczeniu numer IBAN to po prostu numer rachunku bankowego poprzedzony oznaczeniem kraju.

W jakim banku masz konto? Sprawdź, jaki to bank po numerze konta 

Pierwsze co powinniśmy zrobić w celu identyfikacji banku to należy sprawdzić numer konta bankowego, zwracając przy tym szczególną uwagę, na cyfry od 3 do 6 określające numer rachunku klienta. To właśnie te cyfry określają identyfikator instytucji bankowej, co pozwala sprawdzić, do jakiego banku został przypisany dany rachunek. Gdy poznamy te cyfry, to identyfikacja banku będzie znacznie prostsza i intuicyjna. 

Identyfikatory wraz z przypisanymi do nich nazwami banków:

1060 — BPH

1160— Bank Millennium

1140— mBank, Orange Finanse

1010 — Narodowy Bank Polski

1020— PKO BP

1030— Citi Handlowy

1090— Santander Bank Polska

1130— BGK

1240— PKO

1280— HSBC

1320— Bank Pocztowy

1470— Eurobank

1540— BOŚ

1580— Mercedes — Benz Polska

1610— SGB— Bank

1670— RBS Bank (Rynek polski)

1680— Plus Bank

1750— Raiffeisen Bank

1840— Societe Generale

1870— Nest Bank

1910— Deutsche Bank Polska

1930— Polski Bank Spółdzielczy

1940— Credit Agricole Bank Polska

1950— Idea Bank

2030— BGŻ BNP Paribas

2070— FCE Bank Polska

2120— Santander Consumer Polska

2130— Volkswagen Bank

2140— Fiat Bank Polska

2160— Toyota Bank

2190— DnB Nord

2480 — Getin Noble Bank

2490— Alior Bank, T-mobile usługi bankowe

Numer konta bankowego, a dane poufne

Zarówno w przypadku banków komercyjnych, jak i państwowych nie ma fizycznej możliwości, aby sprawdzić do kogo należy dane konto bankowe. Wynika to z przepisów bankowych oraz RODO. Dane osobowe właściciela konta należą do informacji poufnych i wrażliwych. Do ich ujawnienia może dojść jedynie na prośbę prokuratury lub policji w przypadku zgłoszonego wcześniej zawiadomienia o przestępstwie. Podstawową rzeczą, która uchroni nas przed przelaniem pieniędzy na niewłaściwy rachunek bankowy jest potwierdzenie poprawności konta, poprzez upewnienie się co do lokalizacji banku. W przypadku dodatkowych wątpliwości warto przed przelaniem pieniędzy sprawdzić cyfra po cyfrze poprawność numeru konta. W ten sposób ochronimy się przed pomyłką i zaoszczędzimy sobie nerwów związanych ze zwrotem środków finansowych.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu