Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

Zaoszczędzić na fakturach za prąd? Wbrew pozorom zmniejszenie rachunków za energię w firmie nie jest trudnym wyzwaniem. Co więcej, może być źródłem dużych oszczędności.

Jak zmniejszyć opłaty za prąd w firmie?

Zanim sięgniesz po inne rozwiązania, sprawdź, czy wdrożyłeś w swojej firmie dobre nawyki energetyczne. Co to oznacza?

Możliwe, że rachunki będą znacznie mniejsze, kiedy zadbasz o to, aby pracownicy korzystali umiejętniej z klimatyzacji i innych urządzeń grzewczych. Ponadto zwróć uwagę na sprzęty, które niepotrzebnie działają w trybie czuwania. Nie bez znaczenia jest także wybór klasy urządzeń. Energooszczędne generują mniejsze rachunki za prąd w firmie.

Jeśli to nie zadziała, możesz skorzystać z rad poniżej.

1. Zmiana sprzedawcy prądu

Czasami najlepszym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd w firmie jest zmiana sprzedawcy. Warto przyjrzeć się podpisanej umowie energetycznej i porównać jej warunki z aktualnymi ofertami. Możliwe, że nieświadomie przepłacasz za prąd, bo pobierasz go na zasadach umowy sprzed trzech lat. Nawet najlepsza promocja z czasem się przedawnia. 

2. Sprawdzenie limitu mocy umownej

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie? Niekiedy wystarczy przyjrzeć się limitowi mocy umownej i, zamiast od razu zmieniać sprzedawcę, możesz ustalić z dystrybutorem inny limit. W tym celu musisz sprawdzić faktury z poprzedniego roku, a następnie porównać moc umowną z mocą pobraną. Jeśli zauważysz, że pobierasz energię poza limitem, to właśnie znalazłeś źródło dużego rachunku za prąd. Ten poza limitem może być nawet 10 razy droższy!

3. Zmiana taryfy

Prawdopodobnie wiesz, że wyróżniamy dwie taryfy, C11 i C12. Ale czy wiesz, że odpowiedni wybór może zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

W taryfie C11 obowiązuje taka sama stawka przez całą dobę. Natomiast w taryfie C12 jest ona niższa w nocy i poza godzinami szczytu. Należy więc dokonać odpowiedniego wyboru. Przykładowo, C12 może być źródłem oszczędności, gdy Twoje przedsiębiorstwo funkcjonuje całą dobę. Jeśli zdecydujesz się na zmianę, miej również na uwadze rzeczywisty poziom zużycia energii.

Na koniec warto podkreślić, że zmniejszenie rachunków za prąd w firmie może wymagać kompleksowych działań. Nie przejmuj się, kiedy efekty zobaczysz dopiero po wdrożeniu wszystkich rad powyżej.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu