Jak zmniejszyć wydatki domowe?

Jak zmniejszyć wydatki domowe, aby budżet na tym nie ucierpiał? Wielu wydaje się, że oszczędzanie to rodzaj nieuniknionej kary. A przecież nikt nie lubi kar. Tymczasem zmniejszyć wydatki domowe jest naprawdę łatwo. To kwestia kilku kroków!

1. Żywność pod kontrolą

Niejednokrotnie potwierdzono, że tuż po wydatkach bieżących (mieszkanie, rachunki) najwięcej wydajemy na żywność. Dlatego trzeba mieć ją na szczególnej uwadze.

Przy każdych zakupach sprawdzaj dokładnie zawartość koszyka. Czy na pewno zjesz wszystkie rzeczy w nim? Marnotrawstwo żywności to marnotrawstwo pieniędzy! Miej też na uwadze marki, które wybierasz. Większość znanych produktów można z powodzeniem zastąpić tańszymi alternatywami.

2. Mniejsze rachunki

Jak zmniejszyć wydatki domowe? Zmniejszając rachunki! Jeśli wydaje ci się, że nie masz wpływu na media, to jesteś w błędzie. Wystarczy wyrobić sobie kilka nowych nawyków, aby sporo zaoszczędzić.

  • Wyłączaj światło, gdy nie przebywasz w pokoju.
  • Wymień urządzenia na energooszczędne.
  • Wyłączaj sprzęty w trybie czuwania.
  • Nie marnuj wody w trakcie zmywania i mycia zębów.
  • Częściej bierz prysznic niż kąpiel.
  • Sprawdź, czy wszystkie instalacje w domu są sprawne.
  • Nie wietrz pomieszczeń, gdy są ogrzewane.
  • Gotuj pod przykrywką.

Pamiętaj jednak, aby mieć rachunki pod stałą kontrolą. Mogą ci w tym pomóc aplikacje dedykowane właśnie spłatom rachunków, np. moje płatności. Dzięki temu łatwiej jest skupić się na oszczędnościach.

3. Udawane promocje

Jeśli chcesz zmniejszyć wydatki domowe, musisz mieć na oku wszystkie promocje, z których korzystasz. Za każdym razem sprawdzaj, cz przypadkiem nie dajesz się nabić w butelkę. Niejedna “okazja życia” to tak naprawdę zakup niepotrzebnych produktów. W przypadku droższych artykułów (np. sprzęt elektroniczny) zawsze zorientuj się w cenach konkurencji. Nierzadko produkt na promocji w jednym sklepie jest droższy od produktu w standardowej cenie w innym miejscu.

4. Przyjrzyj się budżetowi

Czasami człowiek nie zdaje sobie sprawy, gdzie znikają jego pieniądze, dopóki nie zacznie spisywać wszystkich transakcji. Aby zmniejszyć wydatki domowe, trzeba jednak doskonale wiedzieć, jakie to są wydatki. Musisz więc rozpisać budżet domowy. Dzięki temu łatwo odkryjesz, za co przepłacasz, a z czego możesz spokojnie zrezygnować. Wbrew pozorom to proste!

Pamiętaj też, że w generowaniu wydatków domowych nie jesteś odosobniony. Najczęściej jest to suma wspólnych decyzji małżeńskich. Dlatego, zanim zaczniesz wprowadzać wszelkie zmiany, porozmawiaj z partnerem. Być może ma on inny pomysł na to, jak zmniejszyć wydatki domowe?

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu