Jak zmotywować się do oszczędzania?

Jak zmotywować się do oszczędzenia, kiedy to takie trudne? – w tym pytaniu tkwi właśnie sedno problemu. Nie da się oszczędzić, traktując ten proces jak karę. Najpierw trzeba uzmysłowić sobie, że to rodzaj potrzeby.

Jak zmotywować się do oszczędzenia?

Aby zmotywować się do oszczędzania, trzeba przede wszystkim uwierzyć, że się da. Potem można przejść do działania.

1. Wyznacz sobie cel

Motywacja do oszczędzania to nic innego jak konkretny cel. Przecież rudno odkładać pieniądze, nie wiedząc na co. Ma się wówczas wrażenie, że znikają one w czasoprzestrzeni.

Stwórz zatem na koncie cel oszczędnościowy, np. na wakacje, lub przeznacz na to osobny słoiczek z adekwatną etykietą. Zobaczysz, że o wiele łatwiej zmotywować się do oszczędzania, kiedy wiadomo po co to wszystko.

2. Zaplanuj oszczędzanie

Jedną z odpowiedzi na to, jak zmotywować się do oszczędzania, jest stworzenie planu. Wielu ludzi trzyma się swoich postanowień właśnie dzięki planom. Jeśli rozpiszesz sobie poszczególne etapy oszczędzania, motywacją będzie nie tylko odkładanie pieniędzy, ale też skreślanie kolejnych punktów na liście.

3. Nie wymagaj od siebie za dużo

Jak zmotywować się do oszczędzenia? Po prostu nie wymagaj od siebie za dużo. Motywacja znika najczęściej wraz z momentem, kiedy nie widzisz efektów, a ciągle sobie coś odejmujesz. To błąd. Zacznij oszczędzanie od małych kwot, a nie odczujesz zawodu. Pamiętaj także, aby wyznaczony cel był realny. Jeśli z trudem spłacasz rachunki, nie zakładaj, że w rok zarobisz na kupno mieszkania.

4. Zmień nawyki

Prawda jest taka, że czasami trudno zmotywować się do oszczędzania, jeśli go po prostu nie lubimy. Wówczas można szukać motywacji w czymś zgoła innym, m.in. w zmianie złych nawyków finansowych. Umiejętność zarządzania pieniędzmi jest niezwykle ważna i wpływa znacznie na naszą codzienność. Jeśli masz z nią problemy, popracuj nad tym. Niech to będzie twoją motywacją do oszczędzania. Do dobrych nawyków należy m.in zakręcanie wody podczas mycia zębów. Jeśli trzymasz się dobrych nawyków związanych z oszczędzaniem wody, miesięczne opłaty za wodę są niższe. 

Pamiętaj też, że zmotywować się do oszczędzania można szybko. Klucz tkwi jednak w utrzymaniu tej motywacji i w regularnym odkładaniu pieniędzy.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu