Ile razy zdarzyło ci się wydać więcej, niż planowałeś? Agencja doradztwa kredytowego Experian przeprowadziła ankietę, z której wynika, że blisko 68% ankietowych osób przekracza planowany budżet podczas wakacyjnych wyjazdów lub korzysta z karty kredytowej, by sfinansować odpoczynek. Wszystkie wydarzenia, których nie planujemy tuż po wypłacie, a które mają miejsce w danym miesiącu, mogą nadszarpnąć nasz budżet i spowodować, że wpadamy w długi. Pogrzeb w rodzinie, wyjście ze znajomymi z pracy na kolację czy problemy zdrowotne to tylko przykłady sytuacji, których wiele osób nie przewiduje, a które związane są z wydatkami. Jak planować i organizować budżet, by nigdy nie zabrakło do kolejnej wypłaty?
Określ wydatki z ostatnich miesięcy
Przeznacz jeden miesiąc na szczegółową analizę wydatków. Zbieraj paragony za wszystkie zakupy i zapisuj w zeszycie lub pliku swoje wydatki. Musisz wiedzieć, ile miesięcznie wydajesz na jedzenie, na środki czystości, ubrania, kosmetyki czy kulturę. Następnie przeanalizuj stałe opłaty.
Określ okazjonalne wydatki
Bazowanie tylko na ostatnich wydatkach jest przydatne, ale może być zgubne, jeśli w planowaniu budżetu zapomnisz o płatnościach takich jak OC czy prezenty z okazji urodzin czy świąt. Zastanów się więc i zapisz, jakie nieregularne wydatki ponosisz w każdym roku. Mogą to być:
- prezenty (urodziny, święta),
- serwis auta,
- wizyty u lekarzy,
- wyposażenie mieszkania,
- wakacje,
- wydatki związane ze szkołą, wycieczki.
Na tego typu wydatki musisz mieć odłożoną, określoną sumę pieniędzy. Inaczej szybko wpadniesz w długi.
Zacznij oszczędzać
Kiedy już wiesz, jakie wydatki obciążają Twój budżet, możesz określić, ile jesteś w stanie odłożyć oraz jakie wydatki możesz ograniczyć, by kwota, którą odkładasz, była większa. Jeśli borykasz się z dużym zadłużeniem, część odłożonej kwoty przeznacz na jego spłatę. Szybsza spłata zobowiązań najczęściej jest związana ze zwrotem odsetek.
Planowanie wydatków
Planowanie wydatków rozpocznij od stworzenia listy zakupów na dany miesiąc. Zastanów się, jakie produkty spożywcze umożliwią przyrządzanie posiłków. Możesz również ustalić menu na najbliższy tydzień lub miesiąc i na jego podstawie przygotować listę zakupów.
Jeśli masz ochotę na zakup nowego ubrania lub inną przyjemność, nie kupuj go od razu po wypłacie, lecz… dzień przed kolejną. Pamiętaj - najpierw rzeczy najważniejsze!
Zarządzaj rachunkami
Jeśli co miesiąc opłacasz zynsz, raty, opłaty za telewizję czy inne media - możesz pogubić się w płatnościach lub zwyczajnie przeoczyć kolejną płatność. Dlatego świetnym sposobem jest integracja wszystkich elektronicznych biur obsługi klienta w jednym serwisie - www.mojeplatnosci.pl i zarządzanie rachunkami w jednym miejscu.