Boże Narodzenie od zawsze wiąże się z większymi wydatkami. Niekiedy są to wydatki nawet ponad nasze możliwości, bo - co potwierdzają liczne oferty kredytowe - coraz częściej zapożyczamy się na Święta. Jednak jeśli chcesz zorganizować tanie Święta, dzięki którym nie zbankrutujesz, musisz mieć pewne rzeczy pod kontrolą.
Zastaw się, a postaw się
W ubiegłym roku polska rodzina wydała na Święta średnio 719 zł. Oznacza to, że wielu Polaków ciągle organizuje Boże Narodzenie w myśl zasady “zastaw się, a postaw się”. To duży błąd, bo prowadzi do wydania horrendalnie dużych sum na rzeczy, które są zbędne.
Organizację Świąt warto więc zacząć od uzmysłowienia sobie, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na coś, co pokaże światu, jacy jesteśmy hojni.
Gotowanie
Największą część budżetu w trakcie organizacji Bożego narodzenia pochłaniają wydatki na jedzenie. I oczywiście są potrawy, które po prostu muszą znaleźć się na stole, ale prawda jest taka, że zawsze znajdzie się kilka dań, które zostają jedynie symbolicznie napoczęte. W efekcie jemy je jeszcze w styczniu, bo przecież nic nie może się zmarnować, prawda?
Jeśli chcesz zrobić tanie Święta, odpuść sobie gotowanie jak dla pułku wojska. Przygotuj taką ilość potraw, jaką twoi goście naprawdę zjedzą. Wielkie misy sałatki czy cała patra ciasta to zwykle dużo za dużo.
Zrezygnuj ponadto z kupowania gotowych dań, ponieważ są one droższe od tych przygotowanych samodzielnie. Jeśli obawiasz się, że zajmie ci to za wiele czasu, zaangażuj w gotowanie całą rodzinę. Miło spędzicie czas i poczujecie prawdziwego ducha Świąt.
Prezenty tylko z umiarem
Kupując prezenty swoim bliskim, pamiętaj o tym, aby nie przesadzić. Boże Narodzenie jest świętem dla rodziny, a wielkie, pełne drogich prezentów paczki pod choinką nie są wcale koniecznością. Liczy się bowiem pamięć i czas spędzony z najbliższymi. Prezenty mogą być zaledwie symboliczne lub nawet ręcznie zrobione.
Jeśli masz problem z powstrzymaniem się przed kosztownymi zakupami, możesz wyznaczyć sobie budżet prezentowy, który podzielisz między członków rodziny. Wychodząc na miasto w poszukiwaniu prezentów, weź tylko tę kwotę i ani złotówki więcej.
Tanie sprzątanie
Przygotowania do Świąt to także sprzątanie, które nierzadko okazuje się kosztowne. Warto więc zrobić zawczasu odpowiednie zakupy, bo tanie i wydajne środki uchronią cię przed dodatkowym kosztem.
Zrzutka
Zwykle wszystkie wydatki spoczywają na głowie gospodarza, który musi zająć się zarówno gotowaniem, jak i sprzątaniem oraz kupnem prezentów. Tymczasem tak być wcale nie musi. Jeśli organizujesz Wigilię dla całej rodziny, zaproponuj symboliczną zrzutkę. Wystarczy tylko 20 zł od każdej osoby, aby przygotować stół ze wszystkimi niezbędnymi potrawami. Możesz także zaproponować wspólne przygotowania, tj. niech każdy gość przyniesie jakąś potrawę wigilijną. Dzięki temu wydasz mniej i mniej będzie na twojej głowie.
Samodzielne dekoracje
Dobrym pomysłem na mniej kosztowne Święta jest rezygnacja z kupnych dekoracji. Przygotowując je samodzielnie, oszczędzisz dużą sumę, którą możesz przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego. Jeśli czujesz, że będzie ci trudno ominąć sklepowe wystawy z dekoracjami, przygotuj własne ozdoby już na początku grudnia. W ten sposób nic nie będzie cię kusić, bo przecież masz już ozdoby.
Podobnie możesz postąpić z prezentami. Zamiast wydawać krocie na pakowanie ich w specjalnym punkcie, przyozdób prezenty samodzielnie.