Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to termin, który często pojawia się w kontekście jej poprawy. Co zrobić, aby uzyskać kredyt? Czy długi wykluczają poprawę zdolności kredytowej? Czytaj dalej, a dowiesz się tego i wielu innych przydatnych informacji.

Czym jest zdolność kredytowa?

Aby wiedzieć, jak zwiększyć zdolność kredytową, należy najpierw dobrze ten termin rozumieć. Według prawa bankowego zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zobowiązania (kredytu) wraz z odsetkami w terminie określonym umową.

Zdolność kredytowa to najważniejszy czynnik, który wpływa na to, czy bank udzieli danej osobie kredytu. Dlatego odpowiedź na pytanie, jak zwiększyć zdolność kredytową, jest tak istotna.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zwiększenie zdolności kredytowej jest możliwe dzięki poprawieniu warunków, które bank bierze pod uwagę. Wszystkie zostały wymienione niżej.

  1. Wykształcenie – w najlepszej sytuacji są osoby z wyższym wykształceniem. Im niższe, tym niższa zdolność kredytowa.
  2. Stan cywilny – małżeństwa mają większą szansę na uzyskanie kredytu. Niestety, single mają dość niską zdolność kredytową.
  3. Status zawodowy i dochody – bank bierze również pod uwagę to, gdzie pracujesz, na jakim stanowisku oraz ile wynoszą twoje dochody.
  4. Rodzaj umowy – jak zwiększyć zdolność kredytową? Postaraj się o zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Dla banku jest to informacja, że posiadasz stałe zatrudnienie i będziesz w stanie spłacać kredyt. W przypadku innych umów banki są mniej przychylne do udzielenia pożyczki.
  5. Koszty utrzymania gospodarstwa domowego – dla banku bardzo duże znaczenie mają wydatki bieżące. Na podstawie wysokości pensji i kosztów utrzymania wyciąga on wniosek, czy będziesz w stanie spłacić swoje zadłużenie. Nie bez znaczenia jest też ilość osób w danym gospodarstwie domowym.
  6. Historia kredytowa – jeśli chcesz wiedzieć, jak zwiększyć zdolność kredytową, musisz o tym pomyśleć zawczasu. Bank sprawdza bowiem twoją historię kredytową. W najbardziej komfortowej sytuacji są osoby, które mają dobrą historię (regularne spłaty, brak opóźnień). Osoby, które miały problem z uregulowaniem zobowiązań finansowych, mają raczej niską zdolność kredytową.
  7. Wartość i rodzaj kredytu – oczywiście bardzo duże znaczenie ma również to, jaki bierzesz kredyt. Im wyższy, tym polityka banku bardziej restrykcyjna.

Jak zwiększyć zdolność kredytową w inny sposób?

Jeśli nie jesteś w stanie uzyskać zdolności kredytowej, poprawiając swoją sytuację finansową, możesz też zdecydować się na podpisanie umowy ze współkredytobiorcą. Oczywiście musi to być osoba zaufana i z dobrą zdolnością kredytową. Pamiętaj przy tym również, że bank bierze pod uwagę wiek kredytobiorców. Ostatnia rata powinna być zazwyczaj spłacona przed ukończeniem 70 lat.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu