Jakie są najbezpieczniejsze i najpopularniejsze metody płatności w Internecie?

Możliwość kupowania produktów z całego świata, bez konieczności chodzenia do sklepu, bez wątpienia przyczynia się do zwiększenia wygody konsumentów. Gdy do tego komfortu dodamy również bezpieczeństwo transakcji online, to nie ma się co dziwić, że zakupy on-line są tak popularne również wśród Polek i Polaków. Tym bardziej, że metod płatności w sieci jest bardzo dużo. Internauci mogą wybierać spośród wielu opcji, wśród których każdy z pewnością znajdzie tę odpowiednią dla siebie. Natomiast czy kiedykolwiek zastanawialiście  się jaka z nich jest najbezpieczniejsza i najpopularniejsza? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

Dostępne metody płatności online

Internet służy nam jako przestrzeń do wielu aktywności, w tym także do zakupów. Kupowanie i sprzedawanie w sieci jest bardzo wygodne. W końcu nigdzie indziej, jak właśnie tam możemy kupować np. produkty niedostępne w polskich sklepach. 
Skoro sklepowe półki w dużej mierze zostały zastąpione przez internetowe witryny, to tradycyjne formy płatności, takie jak gotówka, również powoli stają się przestarzałe. Według raportu Izby Gospodarki Elektronicznej w 2020 roku, 47% Polaków dokonuje płatności z wykorzystywaniem metod elektronicznych. Jest to o 3% więcej niż jeszcze rok wcześniej. 


Pośród  wielumożliwości zapłaty za towary i usługi w Internecie można znaleźć takie, które są ściśle związane z naszym kontem bankowym. Dla przykładu: można płacić przy użyciu przelewu z konta bankowego z dostępem do Internetu lub aplikacji mobilnej banku. Korzystanie z płatności mobilnych pozwala na swobodny wgląd w swoje konto i realizowanie na nim operacji finansowych przy użyciu smartphona lub tabletu. Banki również oferują tzw. wirtualną kartę, która działa w taki sam sposób jak karta debetowa, płatnicza lub karta pre-paid. 
Dużą popularnością cieszą się właśnie te ostatnie, czyli karty przedpłatowe (pre-paid). Przykładem , takiej karty jest między innymi PaySafeCard, który jest szybką i bardzo bezpieczną formą realizowania płatności w Internecie. Do dokonania płatności taką kartą nie jest potrzebne posiadanie konta bankowego, a także nie jest wymagane wpisywanie danych osobowych podczas transakcji. 

Warto wymienić także płatności dokonywane za pomocą metody PayPal. Realizowane są za pomocą konta, które umożliwia przesyłanie pieniędzy z rachunku bankowego, karty płatniczej lub kredytowej. Co ważne, płatności PayPal odbywają się bez udostępniania danych finansowych użytkownika. 
Wśród metod płatności online nie można pominąć także płatności BLIK. Ta prosta metoda, wykorzystująca 6-cyfrowy kod, pozwala realizować przelewy na telefon lub płacić w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. 

Bezpieczne płatności w sieci

Internetowe przepływy pieniędzy odbywają się w całkowicie niezauważalny dla nas sposób. Pozostaje nam jedynie wierzyć, że informacje wyświetlane na ekranie takie jak "przelew został przekazany do realizacji" lub "transakcja się powiodła" - są prawdziwe. Na szczęście  okazuje się, że większość z metod płatności online jest znacznie bardziej bezpieczna niż wymiana gotówki z ręki do ręki. System nie tylko pozwala łatwo dotrzeć naszym pieniądzom do adresata, ale również chroni nasze dane osobowe oraz środki zgromadzone na koncie. Ponadto, wszelkie rozbieżności lub ewentualne błędy systemu są łatwe do zweryfikowania i naprawienia. Niemniej jednak, zawsze warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa przy płatnościach online. Pamiętajmy, by kupować jedynie na stronach, co do których mamy zaufanie, a także o tym, aby dokonując płatności, korzystać z urządzeń z oprogramowaniem antywirusowym. Ważne jest również to, abyśmy podczas płatności przelewem zwracali uwagę na to, czy na pewno zostajemy przekierowani na stronę naszego banku. Jeśli chcesz dokładniej zgłębić temat jak bezpiecznie płacić online poświęciliśmy mu osobny artykuł, który w pełni przybliży Ci to zagadnienie. 

Jak płacimy w sieci - najpopularniejsze metody płatności online

Według badania przeprowadzonego przez agencję badawczą SW Research w 2020 roku użytkownicy do płatności online najchętniej wybierają BLIK-a, Pay-By-Link, przelew tradycyjny lub portfel elektroniczny.  

Co ciekawe, według raportu Izby Gospodarki Elektronicznej również z 2020 roku, internauci korzystający ze smartphona lub z tabletu do transakcji najczęściej wykorzystują serwis Przelewy24 (35%). 

 

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu