Jakie zmiany czekają na kierowców w 2020 roku? Wyjaśniamy nowe przepisy drogowe

Pod koniec 2019 roku dużo mówiło się o jeździe na suwak i korytarzu życia. Jednak, aby uniknąć mandatów, trzeba być czujnym cały czas. Nowe przepisy drogowe w 2020 roku czekają na kierowców tuż za rogiem, a niektóre weszły w życie już 1 stycznia. Upewnij się, że je znasz.

Zmiany dla kierowców w 2020

Istnieje kilka przepisów drogowych, które weszły w życie już na początku 2020 roku. Dotyczą one przede wszystkim kontroli drogowych i czynności, które mają zmniejszyć zjawisko nielegalnej korekty liczników.

  • Od 2020 roku policjant w trakcie kontroli drogowej jest zobowiązany do spisania przebiegu pojazdu. Może sprawdzić stan i numery VIN aut importowanych oraz wprowadzić te dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Czynność tę można pominąć w trakcie akcji “trzeźwe poranki”, kiedy dla policjantów liczy się skontrolowanie możliwe największej liczby kierowców.
  • Ograniczeniu zjawiska korekty liczników ma też służyć obowiązek stawienia się na Stacji Kontroli Pojazdów, kiedy licznik zostanie wymieniony. Właściciel pojazdu ma 14 dni na stawienie się w SKP i udokumentowanie wymiany.
  • Od tego roku każdy pojazd zakupiony w Unii Europejskiej musi być zarejestrowany w ciągu 30 dni. Przepis ten dotyczy również handlarzy, którzy z tytułu ubezpieczenia i rejestracji poniosą dodatkowe koszty. Należy też pamiętać, że niemożliwe jest zarejestrowanie pojazdu, który nie ma przeglądu. W związku z tym samochody czekające na “remont” u mechanika dalej pozostaną niezarejestrowane.

Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać?

Rząd pracuje lub zapowiada pracę nad wieloma przepisami. Jeśli chodzi o te, które mogą wejść w życie w 2020 roku, można wymienić co najmniej cztery. Warto śledzić informacje na ich temat, aby się przypadkiem nie rozczarować.

  • Premier zapowiedział już pracę nad wprowadzeniem bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych. Jeśli taki przepis wejdzie w życie, kierowca będzie musiał zatrzymać się nie tylko, gdy pieszy stoi na pasach, ale też kiedy się do nich zbliża. Nie wiadomo jeszcze, czy problem pieszych, którzy stoją przy pasach bez zamiaru przejścia przez nie, zostanie wzięty pod uwagę w trakcie przygotowywania przepisu.
  • Rząd bierze również pod uwagę rozszerzenie funkcji buspasów. Zgodnie z tym pomysłem buspasami mogłyby poruszać się nie tylko busy, samochody elektryczne, taksówkarze i motocykliści, ale także pojazdy, w których podróżują co najmniej 4 osoby.
  • Dyskutuje się także o podwyższeniu mandatów w 2020 roku. Wynika to z faktu, że stawki mandatów nie były zmieniane od wielu lat, przez co dla Polaków nie są już wysokie. Szacuje się, że mandaty mogą być zwiększone nawet czterokrotnie.
  • Specjaliści twierdzą, że w 2020 roku możemy się spodziewać rozszerzenia przepisu dotyczącego odebrania prawa jazdy na 3 miesiące w przypadku, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zgodnie z nowymi zasadami prawo to miałoby też obejmować przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym.

Zmiany te nie są jeszcze obowiązujące, ale ze względu na zainteresowanie tymi przepisami ze strony kierowców i rządu, można sądzić, że już niebawem zostaną unormowane. Jeśli nie chcesz narazić się na problemy, koniecznie miej na uwadze zarówno je, jak i przepisy, które już weszły w życie.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu