Jedni rodzice zaznajamiają dzieci z elektroniką już od kołyski, inni odmawiają dostępu do komputera latami, bojąc się konsekwencji. Którzy postępują lepiej? Kiedy kupić dziecku komputer lub inny sprzęt z dostępem do internetu (tablet, smartfon)? Jak prawidłowo zaznajomić dziecko z elektroniką? Odpowiadamy.
Lepiej zachęcać czy odmawiać?
Rodzice wychowywali się w czasach, gdy dostęp do elektroniki był ograniczony. Nie w każdym domu znajdował się telewizor, a co dopiero tak zaawansowane urządzenia jak dzisiejsze komputery. Rzeczywistość dzieci obecnie wygląda zgoła inaczej. Przyszły na świat pełen technologii i nieobcowanie z nią jest niemożliwe. Prędzej czy później dziecko będzie zmuszone do użycia komputera lub tabletu (choćby w szkole). Lepiej, żeby w takiej sytuacji wiedziało, jak się zachować i w jaki sposób wykorzystać urządzenie, aby osiągnąć postawiony sobie cel. Odmawianie dziecku dostępu do komputera nie ma więc za wiele sensu. Psycholodzy nawet to odradzają.
Powszechnie uważa się, że najlepszą metodą jest stopniowe zaznajomienie dziecka z technologią. Pod kontrolą, z uwagą nie tylko na edukację, ale też rozrywkę (choć we właściwych proporcjach).
Kiedy kupić dziecku komputer?
Każdy rodzić w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, kiedy kupić dziecku pierwszy komputer. Jeszcze kilka lat temu większość sądziła, że smartfon czy tablet powinno się wręczyć dziecku na pierwszą komunię. Teraz granica ta jest mniej wyraźna. Psychologowie są zdania, że nie ma wieku, który jest najbardziej właściwy na kupno komputera dla dziecka, bo wszystko zależy od potrzeb pociechy i możliwości rodziców.
Kiedy kupić dziecku komputer? Wtedy, gdy rodzic uzna, że dziecko jest już gotowe. W przypadku jednego dziecka będą to już 4 lata, podczas gdy drugie będzie miało potrzebę posiadania własnego sprzętu dopiero ok. 7 roku życia.
Jak przygotować dziecko do posiadania własnego komputera?
Zanim kupisz dziecku komputer, musisz zaznajomić pociechę z elektroniką. Dziecko zdobędzie jakąś wiedzę już dzięki samej obserwacji rodzica, ale i tak będzie potrzebowało pomocy. Nie należy się jednak dziwić, jeżeli pomoc będzie mało techniczna. Współcześnie dzieci bardzo szybko uczą się korzystania z komputera i nierzadko wiedzą więcej od rodzica. To, czego potrzebują, to wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z internetu i o tym, w jaki sposób wykorzystywać komputer.
Rodzic powinien też kontrolować, jakie aplikacje czy gry udostępnia dziecku. W tym przypadku warto kierować się oznaczeniami PEGI. Należy również zwrócić uwagę na to, ile czasu dziecko poświęca rozrywce w wirtualnej rzeczywistości. Tak samo jak dziecko nie powinno ciągle jeść słodyczy, nie powinno też korzystać non stop z komputera czy tabletu.