Kiedy przelew dojdzie do odbiorcy?

Klikasz i gotowe. Mogłoby się wydawać, że wysłanie przelewu to prosta i szybka sprawa. Jednak pieniądze na koncie odbiorcy nie pojawiają się od razu. Niekiedy mija kilka dni, a niekiedy kilka godzin. Od czego zależy księgowanie transakcji? Sprawdź, kiedy dojdzie przelew do odbiorcy i jak możesz go przyśpieszyć.

Jak długo idzie przelew - wszystko zależy od sesji ELIXIR

Jak długo idzie przelew? To wcale nie jest takie oczywiste. Wszystko zależy od tego, z jakiego banku wykonujesz transakcję i do jakiego ona trafia. Również dzień tygodnia ma znaczenie. Przelew w weekend będzie szedł dłużej niż w poniedziałek. Dlaczego? Wszystko dzięki sesjom ELIXIR

Każda pojedyncza transakcja w Polsce jest realizowana przez ELIXIR, czyli Elektroniczną Izbę Rozliczeniową, która działa pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego. System pozwala na systematyczne rozliczanie przelewów w tak zwanych sesjach.

Dzięki ELIXIR banki mogą wykonywać niezliczoną ilość transakcji dziennie. W innym razie zapanowałby wielki chaos. W końcu liczba przelewów, jakie wysyłamy i odbieramy, jest coraz większa. Wystarczy spojrzeć na historię konta bankowego i pomnożyć ją przez ok. 30 milionów ludzi. Skala jest duża, ale ELIXIR pozwala na jej ogarnięcie. Warto poznać, jak działa, aby wiedzieć, kiedy przelew dojdzie do odbiorcy.

3 sesje ELIXIR

Zniecierpliwiony pytasz siebie, kiedy dotrze przelew z wypłatą lub ze zwrotem pożyczki od znajomego? Nie zawsze jest to wina drugiej strony. Zanim pieniądze znajdą się na Twoim koncie, muszą przejść długą drogę z jednego do drugiego banku.

Tak jak pisaliśmy, ELIXIR to system, przez który jest realizowana każda transakcja. Pieniądze przechodzą przez sesję wychodzącą z jednego banku, trafiają do sesji rozrachunkowej ELIXIR, a na koniec wędrują do sesji przychodzącej w drugim banku.

Co jednak istotne, system ELIXIR nie działa przez całą dobę. Oznacza to, że transakcje między bankami są realizowane tylko w dni robocze podczas określonych godzin. Jeśli przelew był wysłany w święta lub w weekend, będzie trzeba na niego zaczekać do kolejnego dnia roboczego. Aby lepiej to zrozumieć, dowiedz się więcej o sesjach ELIXIR.

  • Sesje wychodzące

Zanim pieniądze pojawiają się na drugim koncie, najpierw muszą wyjść z Twojego konta bankowego. Dzieje się to zawsze podczas ustalonych sesji wychodzących. Każdy bank ma stałe 3 pory, kiedy wychodzą one dalej: godziny poranne, popołudniowe i wieczorne. Są one powszechnie znane. Możesz je sprawdzić w swojej bankowości online lub w placówce.

  • Sesja rozrachunkowa

ELIXIR nie działa przypadkowo. Wszystkie transakcje są dokonywane w 3 sesjach rozliczeniowych. Są one ustalane przez Krajową Izbę Rozliczeniową i ich godziny się nie zmieniają.

  • Sesja poranna: 9:30-10:30
  • Sesja popołudniowa: 13:30-14:30
  • Sesja wieczorna: 16:00-17:00

 

  • Sesje przychodzące

Nie wiesz, do której godziny dochodzą przelewy? Zależy to od sesji przychodzących. Kiedy pieniądze wyszły już od nadawcy i opuściły sesję rozrachunkową ELIXIR, czekają na zaksięgowanie w docelowym banku. Podobnie jak poprzednio są to 3 godziny księgowania przelewów: poranna, popołudniowa i wieczorna. Każdy bank może jednak mieć je różne ustalone.

Jak sprawdzić, czy przelew doszedł?

Jak sprawdzić, czy przelew doszedł do odbiorcy? Możesz sprawdzić sesje wychodzące Twojego banku i sesje przychodzące w drugim banku. W internecie znajdziesz także kalkulatory, które pomogą Ci podać godziny księgowania przelewów. Najszybciej jednak będzie u źródła, czyli wystarczy zapytać się odbiorcy, czy otrzymał już pieniądze.

Kiedy dotrze przelew wewnętrzny?

To zdecydowanie jedna z najszybszych form transakcji. Kiedy dochodzą przelewy wewnętrzne? Z racji tego, że nie muszą one czekać na trzy różne sesje systemu ELIXIR, mogą pojawić się na drugim koncie po chwili. Warunkiem jest tylko to, aby odbiorca posiadał rachunek w tym samym banku co nadawca.

Kiedy dotrze przelew między bankami?

O której przychodzą przelewy z innego banku? W przeciwieństwie do przelewu wewnętrznego transakcja między bankami musi przejść wszystkie 3 sesje ELIXIR. A zatem musi:

  • opuścić bank nadawcy podczas sesji wychodzącej;
  • przejść przez sesję rozrachunkową ELIXIR;
  • dotrzeć do banku odbiorcy podczas sesji przychodzącej.

Długa droga prawda? Dlatego na przelew trzeba niekiedy zaczekać kilka godzin. Natomiast, kiedy został wysłany w weekend lub święto, dotrze dopiero w najbliższy dzień roboczy. Jest jednak sposób na to, aby to przyśpieszyć. Opowiemy o tym poniżej.

Przelew ekspresowy

Nie zawsze masz czas, aby zastanawiać się, kiedy będzie przelew. Niekiedy potrzebujesz transakcji, która dotrze do Ciebie błyskawicznie. Czy jest to możliwe w przypadku przelewów międzybankowych? Jak najbardziej.

Aby pieniądze dotarły na czas, możesz skorzystać z Express Elixir. Jest to ekspresowy przelew, który pozwoli zrealizować całą transakcję w ciągu kilkunastu minut. Dotyczy to również weekendów oraz świąt.

Nie zapominaj również o innych systemach płatności takich jak BLIK, które są dostępne w większości banków. Za jego pomocą przelejesz pieniądze bez oczekiwania na sesje ELIXIR. Transakcję zrealizujesz natychmiast o każdej porze.

A co, jeśli przelew nie doszedł do odbiorcy?

Może się zdarzyć, że pieniądze w ogóle nie dotrą na właściwy rachunek. Wystarczy chwila nieuwagi, aby pomylić się podczas przepisywania danych. Co zrobić, gdy przelew poszedł na złe konto? Jak się okazuje, nie wszystko stracone.

Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z 27 kwietnia 2018 roku. Umożliwia ona odzyskanie pieniędzy, które zostały wysłane komuś przez omyłkę.

W pierwszej kolejności zgłoś się do swojego banku i wypełnij wniosek o zwrot przelewu. Następnie bank skontaktuje się z odbiorcą, aby odzyskać pieniądze. Kiedy nie zostaną one przez niego zwrócone, możesz zgłosić sprawę na policję.

Wiesz już, o której wychodzą i do której przychodzą przelewy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał Twoje wątpliwości na temat sesji ELIXIR i godzin księgowania w bankach. Pamiętaj, jeśli chcesz, aby pieniądze dotarły jak najszybciej, wybierz dni robocze lub skorzystaj z sesji ekspresowych.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu