Klasy energetyczne w urządzeniach

Klasa energetyczna to element tzw. etykiety energetycznej. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego urządzenia i nie wiesz, czy klasy energetyczne mają jakieś znaczenie, to artykuł właśnie dla Ciebie.

Czym jest etykieta energetyczna?

Przed wyborem klasy energetycznej, należy najpierw uzmysłowić sobie, czym w ogóle jest etykieta energetyczna.

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej etykieta energetyczna musi znajdować się na każdym urządzeniu AGD. Umieszczane są na niej wszystkie dane dotyczące wydajności i zużycia energii w danym urządzeniu.

Są to informacje m.in. o:

  • marce i modelu,
  • klasie energetycznej,
  • zużyciu zasobów naturalnych, np. wody,
  • pojemności,
  • poziomie emitowanego hałasu,
  • wydajności.

Największym zainteresowaniem cieszą się jednak klasy energetyczne, a wszystko to za sprawą możliwych oszczędności.

Czym są klasy energetyczne?

Klasy energetyczne to oznaczenia, które określają roczne zużycie energii urządzenia. Przyjęło się, że przedstawiane są za pomocą liter (od A do G).

Rodzaje klas energetycznych

Klasy energetyczne w urządzeniach zaczynają się od litery G. Przypisana jest ona największemu rocznemu zużyciu energii. Dzisiaj nie produkuje się już sprzętów z taką klasą.

Litera A oznacza zaś najmniejsze roczne zużycie energii. Dzięki rozwojowi technologicznemu istnieją już urządzenia z klasą energetyczną A+, A++ i A+++. Są one najbardziej efektywne.

Urządzenie z jaką klasą wybrać?

Urządzenia z wysoką klasą energetyczną (A i jej warianty z plusami) są polecane przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, są przyjazne środowisku. Po drugie, mniejsze zużycie prądu to mniejsze opłaty za prąd. Wymiana przestarzałych urządzeń na te z wysoką klasą energetyczną może zaowocować dużymi oszczędnościami. W przypadku lodówek zużycie energii na miesiąc różni się o ponad 20 zł!

Radzimy zatem wybrać urządzenie z możliwie najwyższą klasą energetyczną. To po prostu dobra inwestycja.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu