Klasa energetyczna to element tzw. etykiety energetycznej. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego urządzenia i nie wiesz, czy klasy energetyczne mają jakieś znaczenie, to artykuł właśnie dla Ciebie.
Czym jest etykieta energetyczna?
Przed wyborem klasy energetycznej, należy najpierw uzmysłowić sobie, czym w ogóle jest etykieta energetyczna.
Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej etykieta energetyczna musi znajdować się na każdym urządzeniu AGD. Umieszczane są na niej wszystkie dane dotyczące wydajności i zużycia energii w danym urządzeniu.
Są to informacje m.in. o:
- marce i modelu,
- klasie energetycznej,
- zużyciu zasobów naturalnych, np. wody,
- pojemności,
- poziomie emitowanego hałasu,
- wydajności.
Największym zainteresowaniem cieszą się jednak klasy energetyczne, a wszystko to za sprawą możliwych oszczędności.
Czym są klasy energetyczne?
Klasy energetyczne to oznaczenia, które określają roczne zużycie energii urządzenia. Przyjęło się, że przedstawiane są za pomocą liter (od A do G).
Rodzaje klas energetycznych
Klasy energetyczne w urządzeniach zaczynają się od litery G. Przypisana jest ona największemu rocznemu zużyciu energii. Dzisiaj nie produkuje się już sprzętów z taką klasą.
Litera A oznacza zaś najmniejsze roczne zużycie energii. Dzięki rozwojowi technologicznemu istnieją już urządzenia z klasą energetyczną A+, A++ i A+++. Są one najbardziej efektywne.
Urządzenie z jaką klasą wybrać?
Urządzenia z wysoką klasą energetyczną (A i jej warianty z plusami) są polecane przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, są przyjazne środowisku. Po drugie, mniejsze zużycie prądu to mniejsze opłaty za prąd. Wymiana przestarzałych urządzeń na te z wysoką klasą energetyczną może zaowocować dużymi oszczędnościami. W przypadku lodówek zużycie energii na miesiąc różni się o ponad 20 zł!
Radzimy zatem wybrać urządzenie z możliwie najwyższą klasą energetyczną. To po prostu dobra inwestycja.