Uwaga na oszustwa z wykorzystaniem kodu BLIK!

Wejście na rynek BLIK’a było strzałem w dziesiątkę. Polacy pokochali rodzimą formę płatności stworzoną przy współpracy największych podmiotów bankowych w naszym kraju. Mówimy obecnie o setkach milionów transakcji rocznie, przeprowadzanych przez Polaków zachęconych tą łatwą i intuicyjną formą przekazywania pieniędzy.

To co łatwe i dobre dla ogółu, niesie za sobą również jednostkowe przypadki oszustwa i chęć wykorzystania nowych technologii dla własnej korzyści. Niezwykle istotne w dzisiejszym cyfrowym świecie jest to, aby zachować ostrożność i zawsze z pewną dozą nieufności podchodzić do nietypowych sytuacji, jakie pojawiają się w naszym otoczeniu.

Płatność kodem BLIK - na czym polega?

Płatność BLIK to jedno z najpopularniejszych rozwiązań bankowości internetowej. Łatwość oraz szybkość obsługi to czynniki, wpływające na to, że liczbę transakcji, wykonanych przy użyciu kodu BLIK, szacuje się obecnie na setki milionów. Czym jest właściwie system BLIK? To nic innego jak jedna z form elektronicznej płatności bezgotówkowej. Aby zapłacić Blikiem, potrzebujemy telefonu komórkowego, dostępu do internetu oraz zainstalowanej aplikacji naszego banku. Pierwszym krokiem przy płatności kodem BLIK, jest zalogowanie się na swoje konto w aplikacji bankowej. Następnie należy kliknąć w ikonkę BLIK, aby pobrać 6-cyfrowy kod, za pomocą którego możliwe będzie opłacenie określonych należności finansowych. Po wpisaniu/podaniu kodu, musimy potwierdzić kodem PIN wyświetlające się dane transakcji (oczywiście tylko wtedy, gdy są one prawidłowe). Płatność BLIK składa się zatem z trzech prostych kroków. Niestety łatwy i intuicyjny system bankowości internetowej to pożywka dla oszustów, których celem jest pozyskanie kodu BLIK oraz kradzież pieniędzy.

Oszustwo na BLIK - od czego się zaczyna?

Opłacanie należności finansowych przy pomocy kodu BLIK to obecnie jedna z najczęściej używanych metod płatności. Na rozpowszechnienie omawianej formy bankowości internetowej wpływa przede wszystkim łatwość obsługi oraz szybkość dokonywanych transakcji. Popularność i intuicyjność płatności powoduje jednak także niepożądane skutki, jakimi są oszustwa na BLIK. Jak do nich dochodzi?

Przestępstwa związane z kodem BLIK zwykle mają bardzo podobny mechanizm działania. Wszystko może zacząć się od niepozornego SMS’a, którego nadawcą jest rzekomo firma kurierska lub instytucja, taka jak placówka pocztowa. Treść wiadomości to z reguły wezwanie do podania kodu BLIK, za pomocą którego uregulowana będzie należność finansowa, związana z “nieopłaconą” przesyłką. Pamiętaj o tym, aby zawsze weryfikować podejrzane komunikaty. Po pierwsze, BLIK nie jest jedyną możliwą formą płatności za zamówioną paczkę. Co więcej, rzekomo niezapłaconą przesyłkę zawsze możesz sprawdzić. W tym celu wystarczy skontaktować się z placówką pocztową lub firmą kurierską, od której rzekomo pochodzi otrzymany SMS. Nie masz czasu na osobistą weryfikację takich informacji? W takim razie wyszukaj numer interesującej Cię instytucji i skontaktuj się z nią telefonicznie. Pozwoli to na potwierdzenie lub wykluczenie otrzymanego wezwania do zapłaty.

Podszywanie się pod zaufaną firmę lub instytucję to popularny, choć nie jedyny chwyt, jakiego używają oszuści, chcący wyłudzić od nas pieniądze przy użyciu kodu BLIK. Inną znaną metodą jest kradzież tożsamości na wybranym portalu społecznościowym oraz prośba o pilną pożyczkę w ramach przyjacielskiej przysługi. W tym przypadku oszust będzie próbował wyłudzić od nas kod blik, podając się za jednego z naszych znajomych. Jest to szczególnie niebezpieczny sposób - w gronie przyjaciół różnorodne prośby i przysługi są bowiem czymś zupełnie normalnym. Nigdy nie podawaj zatem kodu BLIK zbyt pochopnie. Gdy prosi Cię o niego znajomy, zawsze zweryfikuj to, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie ekranu. Zadzwoń i spytaj, czy to rzeczywiście Twój przyjaciel prosi Cię o szybką pomoc w postaci kodu BLIK. Krótki telefon to najszybsza i najprostsza metoda na to, aby nie zostać ofiarą oszustwa na BLIK.

Płatność BLIK - jak bezpiecznie uregulować należności finansowe?

Chcesz płacić wygodnie telefonem za pomocą kodu BLIK, ale boisz się, że padniesz ofiarą przestępstwa i stracisz pieniądze? Poniżej przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek, które sprawią, że płatność kodem BLIK będzie całkowicie bezpieczna.

  1. Zawsze weryfikuj podejrzane wiadomości - na większość z nich nie warto odpowiadać. Nie jesteś pewny, czy zapłaciłeś za paczkę? Zaloguj się na stronę sklepu internetowego, a następnie sprawdź status zamówienia. Możesz zweryfikować to także telefonicznie - masz prawo uzyskać informacje, dotyczące swojej przesyłki.
  2. Nie podawaj pochopnie kodu BLIK - jeżeli Twój znajomy pisze do Ciebie z prośbą o pilną pomoc finansową, po prostu do niego zadzwoń. Minuta rozmowy może uratować Twoje konto bankowe przed utratą znajdujących się na nim środków.
  3. Po wpisaniu lub podaniu kodu BLIK dokładnie sprawdzaj dane transakcji. Wszystkie informacje muszą być bezwzględnie prawidłowe. Drobny błąd w adresie, nieznajoma lokalizacja czy literówka, która wkradła się do imienia czy nazwiska adresata może być sygnałem, alarmującym przed potencjalnym oszustwem.
  4. Przed potwierdzeniem przelewu BLIK za pomocą kodu PIN, dwa razy zapoznaj się z widniejącą na ekranie telefonu kwotą. Jeśli różni się od sumy pieniędzy, jaką chcesz przeznaczyć na określony cel, zwyczajnie nie kontynuuj transakcji i wyloguj się z aplikacji mobilnej banku.
  5. Potwierdzaj kodem PIN tylko i wyłącznie te transakcje, których dane bezwzględnie się zgadzają. Poprawne dane adresata i prawidłowo wpisana kwota to podstawa do potwierdzenia przelewu BLIK za pomocą kodu PIN.


Stosując się do poniższych porad, Twoje płatności BLIK będą bez wątpienia szybkie i bezpieczne. Wskazówki te są niezwykle ważne, gdyż bardzo trudno jest odzyskać pieniądze, utracone w wyniku oszustwa na BLIK. Po kradzieży można oczywiście złożyć reklamację w swoim banku. Pracownik banku może jednak uznać, że nie przysługuje nam zwrot środków, ponieważ świadomie przekazaliśmy kod BLIK niewłaściwej osobie.

Bezpieczna płatność kodem BLIK w serwisie Billbird

Billbird to spółka, która nieustannie dba o najwyższy standard polskiego systemu płatności bezgotówkowej. W naszym interesie leży jak najwyższa jakość oferowanych usług oraz komfort naszych klientów. Z tego powodu, za doładowania paysafecard, dostępne na stronie www.mojeplatnosci.pl/paysafecard, zapłacić można, używając kodu BLIK. Przy wyborze tej formy płatności, apelujemy jednak o szczególną ostrożność. Przede wszystkim, trzeba dopilnować tego, aby wygenerowany kod BLIK nie trafił w niepowołane ręce. Co więcej, potwierdzając dane przelewu, należy dokładnie sprawdzić wszystkie wyświetlające się na ekranie telefonu informacje. W ten sposób unikniemy oszustwa na kod BLIK. Pamiętaj, że w  Billbird najważniejsze jest dla nas Twoje bezpieczeństwo.

Kontakt

Dane adresowe BillBird S.A. | Dojazd
Ul. Wielicka 28b bud.C, 30-552 Kraków
tel. +48 12 293 33 34
fax. +48 12 293 33 01
Formularz kontaktowy
Zasady przetwarzania danych osobowych, zawartych w formularzu kontaktowym określone zostały w Informacji dot. Ochrony Danych Osobowych
Mapa dojazdu